نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای ۲۰۱۵ گیمز کام آلمان و حضور ایران در آن

ایران در گزارشی نوشت: در هفتمین دوره نمایشگاه گیمزکام که از ۵ آگوست(۱۴مرداد) در کلن آلمان آغاز به کار کرد و دیروز ۹ آگوست(۱۸مرداد) به کار خود پایان داد، بیش از ۸۰۰غرفه از ۴۵کشور جهان محصولات مرتبط با صنعت بازی‌سازی را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادند. همچنین امسال غرفه‌های خارجی سهم ۶۴درصدی از نمایشگاه gamescom 2015داشتند که این رقم نسبت به سال گذشته بیشتر است.

تفاوت E3 و گیمزکام
شاید بسیاری از علاقه مندان بازی‌های رایانه‌ای، نمایشگاه E3 را شناخته شده‌ترین رویداد بازی‌های ویدیویی جهان بدانند ولی مطمئناً این رویداد،بزرگ‌ترین نمایشگاه بازی محسوب نمی‌شود و این عنوان به رویداد سالیانه Gamescom که یک نمایشگاه تجاری برای بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود، اطلاق شده است چرا که مساحت نمایشگاه گیمزکام که در سال گذشته ۱۸۰هزار مترمربع بود امسال با ۱۸درصد افزایش به ۱۹۳هزار مترمربع حدود ۲۷برابر یک زمین فوتبال رسید. همچنین این نمایشگاه امسال بیش از ۳۵۰هزار بازدیدکننده به خود جذب کرد در حالی که رویداد E3 در آخرین دوره خود که چندی پیش برگزار شد تنها ۴۸هزار و ۹۰۰ بازدیدکننده داشت. از سوی دیگر E3 تنها محدود به افراد شاغل در صنعت بازی‌سازی می‌شود ولی در نمایشگاه Gamescom به جز روز اول در باقی روزها بازدید برای عموم آزاد است و بسیاری از علاقه مندان بازی‌های ویدیویی، با اشتیاق و علاقه‌ای زیاد راهی این مرکز می‌شوند تا قبل از سایرین، بازی‌ها را ببینند و احتمالاً دقایقی هم با نمونه‌های اولیه و آزمایشی آن بازی کنند. همچنین در نمایشگاه E3، بازی‌ها برای سال آینده معرفی می‌شوند ولی بازی‌های معرفی شده در این نمایشگاه می‌توانند درآینده‌ای نزدیک به بازار بیایند.

۳۵۰هزار نفر در گیمز کام
نمایشگاه gamescom 2015چیزی بیش از یک نمایشگاه تجاری است چرا که بخشی از آن نیز به تفریح اختصاص دارد و به نوعی می‌توان گفت که این نمایشگاه به نوعی، بهشت علاقه مندان به بازی‌های رایانه‌ای محسوب می‌شود.
امسال بیش از ۳۰۰هزار نفر از گوشه و کنار جهان برای شرکت در نمایشگاه Gamescom بزرگ‌ترین رویداد بازی اروپایی، راهی کلن آلمان شدند. این رویداد در مرکز کنوانسیون Koelnmesse مشتمل بر ۱۰ میدان مسابقه و عرصه و سالن که با نام بزرگان صنعت بازی‌سازی جهان نامگذاری شده است، برگزار شد. برای بسیاری از علاقه مندان بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی بسیار هیجان انگیز است که پیش از آمدن بازی‌های محبوب به بازار، بتوانند در چنین نمایشگاه و رویداد بزرگی آنها را بازی کنند و همچنین فرصتی برای آنها فراهم شود تا با کاراکترهای دوست داشتنی بازی‌های مختلف رایانه‌ای، عکس‌های یادگاری بگیرند.در بخشی دیگر از این نمایشگاه نیز پلیرهای برترین تیم‌های بازی‌های رایانه‌ای جهان(eSports) گرد هم جمع شدند و علاوه بر دیدار با مردم و دوستداران شان، اتوگرافی خود را نیز برای علاقه مندان امضا کردند.

بریتانیا میهمان ویژه نمایشگاه آلمان
نمایشگاه gamescom 2015 توسط (BIU) انجمن فدرال نرم افزار تفریحی اینتراکتیو سازماندهی شده و هر شرکتی که سازنده بازی یا تولیدکننده سخت افزارهای مرتبط با آن باشد می‌تواند در آن حضور داشته باشد و آخرین محصولات و توانمندی‌هایش را به نمایش بگذارد. شاید برگزاری چنین نمایشگاه بزرگی در آلمان است که باعث شده این کشور به بزرگ‌ترین بازار بازی‌های ویدئویی در اروپا تبدیل شده و حتی از بریتانیا نیز که امسال میهمان ویژه این نمایشگاه بود، سبقت بگیرد.
امسال در این نمایشگاه Phil Spencer مدیر بخش ایکس باکس مایکروسافت پس از رونمایی از بازی Quantum Break گفت: از آنجا که بازی‌های کنسول مایکروسافت به دنبال یافتن راهی برای غلبه بر رقیب خود یعنی پلی استیشن سونی هستند گیمرهای اروپایی، برای ما یک هدف کلیدی محسوب می‌شوند و بریتانیا یکی از بخش‌های مهم این استراتژی است. وی ادامه داد: در خارج از ایالات متحده امریکا، بیش از هر مکان دیگری به دنبال بازار بریتانیا که بازاری به ارزش ۲میلیارد پوند دارد، هستیم و بخشی از تیم‌های ما در این کشور فعالیت دارند. همچنین ما می‌خواهیم در بریتانیا با ژاپن به رقابت بپردازیم و علاقه مندان به ایکس باکس، مطمئن باشند که همیشه بازی‌های خوب برای آنها در راه است.
در نمایشگاه امسال کمپانی‌های مختلفی حضور داشتند و یکی از موضوع‌های اصلی آن نیز واقعیت مجازی (VR) و عینک‌های واقعیت مجازی است کهZEISS عینک خود را در این زمینه ارائه داد. عینکی که با سنسور تلفن‌های هوشمندی مانند آیفون ۶ و گلکسی سامسونگ S6 برای نمایش سه بعدی تصاویر کار می‌کند. این شرکت همچنین اپ TrinusVR که در یک مسابقه اپ برنده شده بود را هم عرضه کرد. این اپ کمک می‌کند تا تصاویر از طریق وای فای از رایانه پی سی به تلفن هوشمند منتقل شود و با کمک عینک واقعیت مجازی، با حرکت سر می‌توان بازی خارق العاده‌ای انجام داد.

ارتباط ایران با ناشران بازی های رایانه‌ای
امسال بیش از ۶ هزار خبرنگار گیمزکام را پوشش دادند و ایتالیا، چین، آرژانتین، کانادا، مکزیک، انگلیس و کشورهای دیگر فعال در زمینه بازی‌های رایانه‌ای در این نمایشگاه شرکت داشتند و ایران هم به عنوان تنها نماینده خاورمیانه در بازی‌های رایانه‌ای در این نمایشگاه حضور یافت تا آخرین دستاوردهای صنعت بازی‌های رایانه‌ای کشور را به معرفی کند.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا