تا پایان سال‌جاری ۲۵هزار روستا به اینترنت پرسرعت دسترسی خواهند داشت

در این راستا به تازگی از سوی یکی از مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد تا پایان سال‌جاری ۲۵هزار روستا به اینترنت پرسرعت دسترسی خواهند داشت.

بیش از ۸ هزار روستا تاکنون از طریق مخابرات به اینترنت وصل شده‌اند و قرار است مابقی روستا‌ها نیز تا پایان سال ۹۵ به اینترنت متصل شوند.» حسن رضوانی، مسئول راهبری و پیگیری امور پوشش خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات (USO) با بیان مطلب فوق گفت: در کشور ۲۵هزار روستای بالای ۳۰ خانوار وجود دارد و قراردادی که با پیمانکار مربوطه (کنسرسیوم‌های وب – آواسل) بسته شده این تعداد روستا تا پایان سال ۹۴ به اینترنت وصل می‌شوند.

رضوانی در ادامه می‌گوید: کنسرسیوم ‌های وب- آواسل اواخر اسفندماه سال ۹۳ برای اتصال روستاها به اینترنت با وزارت ارتباطات و فناوری قرارداد بسته و کار آغاز شده است و به طور کلی باید گفت مدت ۴ ماه از آغاز این طرح سپری شده است و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال‌جاری روستاهای ذکر شده در قرارداد را به اینترنت پرسرعت متصل می‌کند. بجز ۲۵ هزار روستا که بالای ۳۰ خانوار جمعیت دارند، بیش از ۱۰ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار هستند.

اما این روستاها چه زمانی به اینترنت پرسرعت متصل خواهند شد؟ رضوانی با بیان اینکه طرح اتصال این روستاها نیز از همین سال‌جاری آغاز شده است، اظهار می‌دارد: البته اتصال تمام این روستاها در این سال به اتمام نمی‌رسد ولی امیدواریم این تعداد روستا نیز تا پایان سال ۹۵ به اینترنت پرسرعت متصل شود.

بنا به گفته وزیر ارتباطات تا اواخر سال آینده ۹۰ درصد روستاهای همدان به اینترنت متصل خواهند شد. سؤالی که پیش می‌آید این است که این فرایند در دیگر روستاها به چه صورتی خواهد بود و اینکه آیا استانی وجود دارد که ۹۰ درصد روستاهای آن به اینترنت وصل شده باشد؟ حسن رضوانی، مسئول راهبری و پیگیری امور USO با بیان اینکه هنور هیچ استانی ۹۰ درصد روستاهایش به اینترنت متصل نشده است، گفت: آماری که سازمان در دست دارد تا پایان سال‌جاری، ۹۰ درصد روستاهای بالای ۳۰ خانوار همه از اینترنت پرسرعت برخوردار خواهند بود مانند استان همدان که وزیر خبر آن را اعلام کرد (در حال حاضر استان همدان ۱۸۱ روستای آن به اینترنت پرسرعت اتصال پیدا کرده و قرار است تا پایان سال‌جاری نیز ۵۲۳ روستای دیگر آن به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشد.)

روستاهایی که فقط ۵ خانوار دارند حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ روستا را شامل می‌شود. طبق گفته معاون وزیر این تعداد روستاها حتی خط عمومی تلفن ندارند. اما تکلیف این روستا‌ها برای داشتن خطوط ارتباطی تلفن و اینترنت چه می‌شود؟ آیا برنامه یا طرحی برای این تعداد روستا پیش‌بینی شده است؟ حسن رضوانی، مسئول راهبری و پیگیری امور USO در پاسخ به این سؤال افزود: این طرح در دست بررسی است تا آمار دقیق این تعداد در روستاها استخراج شود. ممکن است بسیاری از این روستاها پوشش اپراتوری داشته باشند ولی لحاظ نشده باشد. پس از اجرای این پروژه نحوه ارتباط‌رسانی روستاهای باقی‌مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشکل ارتباطی این نقاط حل شود.

رضوانی در ادامه می‌افزاید: امسال طرح دیگری برای برقرار کردن تلفن و اینترنت برای روستاهای بالای۲۰ خانوار و ارتباط‌رسانی به روستاهای زیر۲۰ خانوار برنامه‌ریزی و اجرایی خواهد شد که به نظر می‌رسد ارتباط تعدادی از روستاهای باقی مانده بالای ۲۰ خانوار و زیر۲۰ خانوار در سال‌جاری برقرار و تعدادی دیگر به سال ۹۵ موکول شود.»

خراسان پیشتاز در اینترنت روستایی
با جست‌و‌جو در سایت‌های خبری مبنی بر میزان اتصال روستا‌ها به اینترنت پرسرعت این نکته جلب توجه می‌کند که به عنوان نمونه ۱۶۰ روستا در سمنان، ۱۷۲ روستا در اردبیل، ۸۰۰ روستا در خراسان شمالی، ۶۰ روستا در ایلام، ۲۰۴ روستا در لرستان و… به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند اما شاید برای بسیاری این سؤال مطرح شود که در بین استان‌هایی که به اینترنت پرسرعت اتصال پیدا کرده‌اند کدام استان از نظر روستاهای تحت پوشش به اینترنت پرسرعت به نوعی پیشتاز است؟ مسئول راهبری و پیگیری امور USO در پاسخ به این سؤال گفت: استان خراسان رضوی با بیش از ۶۰۰ روستای متصل شده به اینترنت پرسرعت پیشتاز است و استان کردستان با ۳۳۰ روستا و آذربایجان شرقی با حدود ۳۰۰ روستا در رتبه‌های بعدی قرار دارد و میانگین روستاهای استان‌های دیگر که به اینترنت متصل شده‌اند، عدد ۱۷۰ تا ۱۸۰ را نشان می‌دهد.

وقتی صحبت از ارائه اینترنت پرسرعت به روستاها مطرح می‌شود شاید نخستین سؤالی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که آیا سرعت این اینترنت برای اهالی این روستاها رضایت‌بخش است؟ در تماس‌هایی که با چند تن از مسئولان هماهنگی دفاتر آی سی تی روستاها برقرار کردیم. اکثر این افراد از کند بودن و قطع و وصلی‌های مدام اینترنت گلایه داشتند اینترنتی که گفته می شود از سوی مخابرات به این روستاها ارائه شده است. در این خصوص حسن رضوانی با تأیید این مسأله گفت: برای حل این مسأله همه روستاهای بالای ۳۰ خانوار در قرارداد منعقده به اینترنت پرسرعت ۵۱۲ کیلو بایتی وصل می‌شوند تا این مشکل کند بودن خیلی سریع رفع شود.

این در حالی است که برخی کارشناسان توصیه می‌کنند که وزارت ارتباطات باید ایتدا اصلاح و توسعه اینترنت در سطح شهر را در اولویت قرار دهد زیرا اکثر کاربران شهر‌نشین از کند بودن اینترنت گلایه دارند و در عین حال طبق قانونی که در دولت قبل به اجرا درآمده است ارائه اینترنت بیش از ۱۲۸ برای کاربران عادی ممنوع است و حالا در این میان بحث ارائه اینترنت به روستاها با سرعت ۵۱۲ خبری شده است و در کنار آن، این سؤال مطرح می‌شود که چه تضمینی برای اجرای این مقدار سرعت در روستاها، وجود دارد؟

رضوانی افزود: شرکت زیرساخت اعلام کرده است مشکلی برای پهنای باند ندارد و اپراتوری که مناقصه را برنده شده نیز الزام دارد که اینترنت پرسرعت را به این تعداد روستاها ارائه دهد از طرف دیگر چون اپراتور مستقل و از بخش خصوصی است بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم که سرعت ۵۱۲ در روستاها به صورت واقعی برقرار شود.

اما بحث مهمتر میزان بودجه تعیین شده برای اجرای این طرح بزرگ در روستا‌ها است. بنابراین چه میزان بودجه پیش از این برای اینترنت روستایی هزینه شده و برای اتصال ۲۵ هزار روستا به اینترنت پرسرعت چه میزان بودجه در نظر گرفته شده است؟ حسن رضوانی در پاسخ به این سؤال‌ها می‌گوید: «حدود ۳ هزار میلیارد ریال بودجه برای اتصال به اینترنت ۲۵ هزار روستا در نظر گرفته شده و پیش از این نیز ۳۰۰ میلیارد ریال برای اتصال روستاها به اینترنت هزینه شده است. البته هزینه نگهداری نیز سالانه به این مبلغ اضافه می‌شود.»

در حال حاضر ایران دارای حدود ۱۰ هزار دفتر ICT روستایی است. این تعداد دفاتر چه میزان به اینترنت متصل هستند؟ رضوانی در این خصوص می‌گوید: «تمام روستاهایی که به اینترنت متصل شده‌اند دفاتر آنها نیز به اینترنت متصل هستند ولی کیفیت و سرعت آنها افزایش می‌یابد تا زمینه دولت الکترونیک بیش از پیش فراهم شود.»

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا