هفته‌ای برای استمرار بلاتکلیفی مخابرات/کابل مسی از دست مخابرات خارج می‌شود؟

به گزارش خبرنگار ایسنا، هفته ای که گذشت با سفرهای استانی وزیر ارتباطات آغاز شد و محمود واعظی در لرستان از مذاکره با شرکت‌های بزرگ برای راه اندازی ماهواره ملی خبر داد.

محمود واعظی همچنین عنوان کرد که قبل از دولت یازدهم پهنای باند داخل ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه بوده که امروز ۲۴۰۰ گیگا بیت بر ثانیه رسیده و بنا داریم تا پایان امسال این رقم را به ۴۰۰۰ برسانیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه مردم از اپراتور نسل سه راضی هستند، اضافه کرد: در کمتر از هشت ماه ۲۰ میلیون نفر از نسل سوم یا ۳G استفاده می‌کنند و این یک تحول در داخل کشور ایجاد کرده است.

مشکل پهنای باند به مخابرات برمی گردد

واعظی در بخش دیگری از صحبت های خود در این استان نیز به داستان کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات اشاره کرد و گفت: با کارت زرد نمی‌توان از سیاست‌های اصولی عقب‌نشینی کرد. مشکل پهنای باند به شرکت مخابرات برمی‌گردد؛ چرا که به عنوان مثال افرادی که می‌خواهند از پهنای باند مشترک استفاده کنند اگر هشت نفر در نظر گرفته شده است شرکت مخابرات آن را به ۲۰ نفر می‌دهد و این باعث ایجاد مشکلاتی شده و ما به عنوان دستگاه ناظر روی این مسئله نظارت بیشتری خواهیم کرد.

وی در زمینه واگذاری مخابرات و مسایل کنونی مربوط به آن هم گفت: اصل واگذاری مخابرات اشکالی نداشت ولی توجه به اینکه داکت و سیم مسی به عنوان زیرساخت است نباید به بخش خصوصی واگذار می شد. در کشورهای دیگر هم واگذاری این چنینی صورت می گیرد ولی به یک کنسرسیومی از شرکتها واگذار می شود نه یک شرکت خاص.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: اگر قرار بر انحصار باشد بهتر است این انحصار در اختیار دولت باشد تا شرکت خصوصی، چرا که شرکت خصوصی با سایر شرکتها رقابت دارد و در این حالت رقابت برابر نیست.

واعظی در عین حال به بحث قدیمی کابل های مسی و داکت ها اشاره کرد و افزود: اگر شبکه داکت و سیم مسی در اختیار سایر شرکتها هم بود رقابتی سالم و جدی برای ارایه خدمات با کیفیت تر با قیمت کمتر ایجاد می شد.

گلایه از دولت احمدی نژاد

وی در استان همدان نیز خبر داد: حل مشکل کارگزاران مخابراتی در کشور در برنامه کاری این وزارتخانه قرار گرفته و تا پایان سال‌جاری این مشکل حل می‌شود.

واعظی در جریان این سفر از بی توجهی دولت احمدی نژاد در گسترش زیرساخت ها نیز گلایه کرده و اظهار کرد: دولت گذشته در ارتباط با زیرساخت‌ها بسیار ضعیف عمل کرده و به این حوزه بی‌توجهی کرد اما دولت تدبیر و امید با برنامه‌ای جهشی هدف توسعه زیرساخت‌ها را در اولویت قرار داد و در حال حاضر پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

ترافیک ۲۷۵ ترابایتی در روز

همچنین در این مدت مدیر عامل اپراتور دوم ارتباطی کشور در مراسم راه اندازی شبکه باند پهن در همدان اعلام کرد: تا پایان سال بیش از ۵۰۰ شهر تحت پوشش ۳G و ۱۲۰ شهر تحت پوشش ۴G ایرانسل قرار خواهند گرفت.

علیرضا قلمبر دزفولی همچنین با اشاره به اینکه ایرانسل ۲۲ میلیون کاربر حرفه‌ای اینترنت دارد، عنوان کرد: ۷٫۵ میلیون کاربر اینترنت ایرانسل از نسل ۳ و ۴ استفاده می‌کنند که ترافیک اینترنت ایرانسل در طول روز به ۲۷۵ ترابایت می‌‎رسد.

همین حالا هم شبکه ملی اطلاعات داریم

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و ر ئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این هفته در قالب مراسمی به امضای تفاهم نامه ای با مرکز توسعه آموزش فاوای آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد (UN- APCICT) پرداخت تا از این طریق توجه بیشتری به بحث آموزش های فاوا صورت گیرد.

وی در حاشیه این مراسم نیز در پاسخ به سئوالی در ارتباط با وضعیت شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: ما همین حالا هم شبکه ملی اطلاعات را در کشور داریم، چرا که در هر نقطه از کشور این امکان وجود دارد که شما به عنوان مثال یک بلیت را از طریق کارت بانکی خود خریداری کنید در واقع با این شیوه دو سازمان بزرگ کشور (بانک و راه‌آهن) به شما خدمات ارائه می‌کنند. اما اینکه ظرفیت این خدمات به حد نیاز برسد هنوز رخ نداده و باید در این زمینه ظرفیت‌ها ارتقاء پیدا کند.

افزایش حجم اینترنت اپراتور سوم

در این هفته قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از شرکت ۳۰۰ هزار نفر در دوره‌های آموزشی رای‌آموز رایتل و صدور گواهینامه تحصیلی برای ۶۵ هزار نفر خبر داد.

ابوالحسن فیروزآبادی همچنین در مراسم امضاء تفاهم‌نامه مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و شرکت خدمات ارتباطی رایتل عنوان کرد: امسال بیش از ۷۸ میلیون پیامک آموزشی از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای به کسانی که با سازمان در ارتباط‌اند ارسال شده است و این امر نشان از فراهم بودن ظرفیت سازمان برای در اختیار گرفتن فضای آموزش فضای مجازی است.

مدیرعامل اپراتور سوم نیز در حاشیه این مراسم در قالب گفت‌وگویی با ایسنا اظهار کرد: مصرف اینترنت رایتل از پنج مگ به بالای ۱۰ گیگ رسیده است.

همچنین طی این مدت با برگزاری نشستی اینگونه اعلام شد که همایشی با عنوان شهر هوشمند، زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهریور ماه امسال در برج میلاد برگزار خواهد شد.

 

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا