ساخت ماهواره ملی تا ۱۰ سال آینده واجرای مرحله دوم فیلترینگ هوشمند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اجرای طرح جابه‌جایی شماره‌های تلفن بین اپراتورها «ترابرد‌پذیری» در نیمه سال آینده از تلاش برای ساخت ماهواره ملی تا ۱۰ سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تویسرکان، محمود واعظی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از آن جا که همواره مطالبات مردم رو به افزایش است ما نباید متوقف شویم بلکه باید برای توسعه بیشتر همت کنیم.

وی در خصوص وضعیت تلفن در تویسرکان با اشاره به اینکه مردم تویسرکان از لحاظ تلفن ثابت مشکلی ندارند، افزود: برای پاسخ به نیاز مردم در هر زمان مشکلی نداریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه همه روستاهای تویسرکان از ارتباط تلفنی برخوردار هستند، تعداد روستاهای بهره‌مند از اینترنت را ۶۶ روستا عنوان کرد و گفت: تا پایان سال جاری تعداد روستاهای دارنده اینترنت به ۱۰۰ روستا افزایش می‌یابد.

وی پهنای باند مورد استفاده در شهرستان را در حال حاضر ۳۰۰ مگابایت عنوان کرد و از مساعدت ملی و فنی برای اجرای دولت الکترونیک در تویسرکان خبر داد.

واعظی با اشاره به کمک در آموزش الکترونیک در تویسرکان ابراز کرد: آموزش الکترونیک با توجه به اینکه شهرستان تویسرکان مهد فرهنگ و علم است، ارائه می‌شود.

وی در بخش دیگر از سخنانش از حذف مجوزهای زائد در دولت تدبیر و امید خبر داد و بیان کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مجوزهای زائد بسیاری وجود دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مجوزهای زائد را سبب سردرگمی مردم به ویژه برای افراد علاقه‌مند به تجارت دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون دو جلسه به همین منظور در دولت برگزار شده است.

وی به تلاش تولید ماهواره کامل تا ۱۰ سال آینده اشاره کرد و افزود: برخی از کارهای ماهواره لازم برای این ماهواره انجام شده که نتیجه برای متخصصان ما مطلوب ارزیابی شد.

واعظی با اشاره به حمایت دولت و مجلس در بحث بودجه در خصوص پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برخی از پروژه‌ها به نتیجه رسیده، برخی هم در هفته دولت به کار گرفته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آمادگی تأمین نیاز اینترنت امن برای مراکز عمومی در همه کشور را داریم اظهار کرد: برای تأمین پهنای باند اینترنت در کل استان همدان نیز هیچ مشکلی نداریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اجرای طرح جابه‌جایی شماره‌های تلفن بین اپراتورها «ترابرد‌پذیری» در نیمه سال آینده خبر داد و یادآور شد: اواخر سال گذشته مطالعات انجام و به مناقصه گذاشته شده که برای این امر باید تا پایان سال جاری وزارت ارتباطات، اپراتورها و مخابرات در این زمینه آمادگی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه روستاهای شهرستان اسدآباد به تلفن ثابت مجهز هستند، افزود: ۴۵ روستای اسدآباد اینترنت دارد و کار تجهیز اینترنت ۴۰ روستای دیگر نیز تا پایان سال انجام می شود و روستاهای باقی مانده نیز در سال آینده انجام خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص وضعیت پهنای باند شهرستان اسدآباد گفت: پهنای باند در اسدآباد وضعیت مطلوبی دارد به طوری که هزار مگابایت پهنای باند به اسدآباد تخصیص یافته است که تنها ۲۹۶ مگابایت آن استفاده می شود و در صورت پر شدن پهنای باند نیز پهنای باند بیشتری به این شهرستان واگذار می شود.

وی ابراز کرد: در خصوص تلفن ثابت نیز این شهرستان ۳۳ درصد ظرفیت خالی دارد که مردم می توانند به راحتی استفاده کنند.

واعظی با بیان اینکه در گذشته که همه کشورها اینترنت بین الملل آنها از طریق ماهواره بود مرکز ایستگاه زمینی شهرک قندی نقش کلیدی در تامین ارتباط بین الملل داشته است، عنوان کرد: از وقتی ارتباط با فیبر هم از لحاظ اقتصادی صرفه بهتری دارد مرکز قندی تغییر رویه داده و به سمت فیبر نوری رفته ایم اما هنوز بخش هایی از این ایستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه ایستگاه ماهواره ای اسدآباد مجموعه با عظمتی است که امکانات زیادی در این مجموعه وجود دارد، عنوان کرد: در بازدیدی که از ایستگاه ماهواره ای اسدآباد داشتیم به این نتیجه رسیدیم که هیئتی از پایتخت با سفر به اسدآباد تا پایان این ماه بررسی اولیه برای استفاده بهینه از این مجموعه را انجام دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص پیام های تبلیغاتی ارسالی از سوی اپراتورها نیز گفت: موضوع مربوط به زیر ساخت و شبکه اطلاع رسانی این است که از همه اپرتور ها درخواست شده و اپراتورها نیز با راه اندازی یک سامانه و اطلاع رسانی در خصوص آن کسانی که علاقه مند نیستند از پیامک های تبلیغاتی استفاده کنند با ارسال یک پیامک به شماره ای خاص پیام های تبلیغاتی قطع می شود که خود بنده نیز این کار را انجام داده ام.

وی با بیان اینکه محتوای این پیام ها به زیرساخت ارتباطی ندارد، اظهار داشت: محتوا به وزارت ارشاد مربوط می شود و در شورای عالی فضای مجازی یک آیین نامه ای داریم که کمیته ای زیر نظر وزارت ارشاد ایجاد شود که وظیفه آن نظارت بر محتوای پیامک ها است.

محمود واعظی گفت: اگر مردم در خصوص تخلفات اینترنتی و فضای مجازی شکایتی دارند می توانند با شماره گیری سامانه ۱۹۵ شکایت خود را مطرح کنند که این سامانه به صورت ۲۴ ساعته به مشکلات رسیدگی می کند.

وی در خصوص اجرای فاز دوم فیلترینگ هوشمند، گفت: فیلترینگ هوشمند سه مرحله دارد که مرحله اول آن پایان یافته است و در حال حاضر در مرحله دوم قرار داریم که کارهای آن در حال انجام است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان داشت: کار فیلترینگ هوشمند یک کار پیچیده است و در حال حاضر از برخی شرکت ها، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها که در این زمینه تخصص دارند استفاده می کنیم و قرارداد هایی نیز منعقد شده است و امیدواریم در زمان مقرر خود به نتیجه برسد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا