شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فناوری اطلاعات و نارضایتی همه!

*بخش ICT به عنوان یک بخش مستقل و تحول آفرین مورد توجه قرار گرفته است*

دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان تسهیل کننده ارائه محتوا بر بستر شبکه های ارتباطی کشور تأکید کرد و خاطر نشان کرد: با افزایش روز افزون تعداد کاربران اینترنت توسعه مداوم شبکه زیرساخت ضرورت خواهد داشت از این رو توسعه پهن باند به عنوان یکی از اولویت های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در طول برنامه ششم خواهد بود.

*تعامل دغدغه‌های فرهنگی با فناوری باید معقول باشد*

ابوالحسن فیروزآبادی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با بیان اینکه صنعت و ICT شدیدا به هم نزدیک هستند، گفت: نیازمند تعامل معقول و مناسب میان دغدغه‌های فرهنگی و تربیتی با فناوری‌های جدید هستیم و کم کاری و گسستگی در این زمینه مردم را نگران خواهد کرد.

*نسخه آخر برنامه ششم توجه بیشتری به علم و فناوری دارد*

نادمی معاون دفتر امور زیر بنایی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز گفت: نسخه آخر تدوین برنام ششم تنظیم شده و اشاره به ۱۵ سند بالادستی دارد که به موضوع علم و فناوری توجه بیشتری کرده است.

او تصریح کرد: در بخش صنعت اگر در این نشست‌ها پیشنهادی وجود داشته باشد این امکان وجود دارد که به عنوان عضو سایر دستگاه‌های اجرایی حسب مورد، این نیازها مطرح شود. همچنین شورای تلفیق هم  راه‌حل دیگری برای بیان پیشنهادهاست.

*وجوه کاربردی و پشتیبانی ICT باید در برنامه ششم لحاظ شود*

سیروس علیدوستی نماینده وزارت علوم بر توجه به محتوای علمی، پژوهشی و فناوری در کنار محتوای عمومی تاکید کرد و گفت: لازم است در تدوین برنامه ششم هم وجه کاربردی و هم پشتیبانی برای ICT در کشور لحاظ شود.

وی بر اهمیت قانون کپی‌رایت و ساماندهی حقوقی برای توسعه هرگونه محتوا و نرم‌افزارهای کاربردی تاکید کرد و افزود: سیاست‌های اطلاعاتی، آزادی دسترسی به اطلاعات، مالکیت پایان‌نامه‌های دانشجویی موضوعاتی است که در مورد آنها ابهام‌هایی وجود دارد و چون مالکیتش مشخص نیست دسترسی به آنها نیز امکانپذیر نخواهد بود.

*سرعت اینترنت هنوز رضایت مردم را حاصل نکرده است*

مهدی اخوان بهابادی ‎ با بیان اینکه از نظر قانونی تاکنون ردیف بودجه مستقلی برای صنعت ICT در نظر گرفته نشده است، اظهار کرد: شرایط کنونی فرصت مناسبی است برای تهیه پیش‌‌نویس قانونی صنعت ICT، زیرا تا زمانیکه اقتصاد ارتباطات و فناوری اطلاعات متمرکز نشود به نتیجه نخواهیم رسید.

معاون رئیس سازمان صدا‌و‌سیما ادامه داد: در زمینه سرعت اینترنت هنوز احساس رضایت مردم حاصل نشده و اگر مشکل سرعت  اینترنت حل شود، بخش خصوصی سیل محتوا و انواع خدمات را ارائه خواهد کرد.

*فاصله ۳۰ ساله‌ با دنیا در حوزه فناوری اطلاعات داریم*

دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: رفتار ما در حوزه ICT با دنیای کنونی دارای شکاف ۲۰ تا ۳۰ سال است و قطعاً نیمی از برنامه توسعه اقتصادی ۸ درصدی باید از حوزه دانش تامین شود و محرک آن ICT است.

نصرالله جهانگرد در اولین نشست شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: نقش ICT در توسعه ایران در آستانه دگردیسی قرار دارد و ادبیات توسعه در ایران دچار تغییر شده است.

او تصریح کرد: محتوایی که تبدیل به سرویس نشود ارزش افزوده پیدا نمی‌کند و انبار می‌شود؛ تحقیقات یا دانش محور است یا بنگاه محور و این سند حرکت وضعی است که باید اثر انتقالی آن در جامعه ترسیم شود.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا