مهاجرت از نسخه فعلی پروتکل اینترنت به نسخه شش نیازمند تغییرات زیاد است

بهنام ولی زاده افزود: این تغییرات در حد شبکه ارتباطی نیست، بلکه دیتا سنترها، هاست ها و تمام نرم افزارهای تحت وب بایستی این تغییرات را همزمان پشتیبانی کنند، از این رو، دو سه سال زمان برده تا IPV4 به تدریج حذف شود.

وی گفت: البته کار در بحث زیرساخت ارتباطی ساده تر است و تقریباً تجهیزاتی در چند سال گذشته توسط اپراتورها اعم از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و شرکت های مخابرات استان ها، اپراتورهای PAP و اپراتورهای همراه خریداری، نصب و راه اندازی شده است.

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، افزود: یعنی بیش از ۹۰ درصد تجهیزات، قابلیت پشتیبانی دارند و کمتر از ۱۰ درصد تجهیزات قدیمی ممکن است، قادر به پشتیبانی نباشند.

وی دشوارترین بخش مهاجرت را نرم افزاری خواند و گفت: مشکل اینجاست که اکثر نرم افزارهای کاربردی اداری مانند سیستم برنامه ریزی، مالی، نیروی انسانی، تردد که تحت وب و داخلی هستند، پشتیبانی نمی کنند و با این تغییر، دیتا سنترها و نرم افزارهای تحت شبکه باید مهاجرت کنند.

برپایه گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ولی زاده با بیان اینکه مهاجرت کامل و یک دفعه با توجه به موضوع فوق امکانپذیر نیست، تصریح کرد: از این رو، باید به صورت دو پشته ای (Dual Stack) جلو رفت و همزمان هم IPv4 و هم IPv6 پشتیبانی کرد.

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: امسال کار شروع شده و کم کم شبکه را تغییر می دهیم و در دو سال آتی پشتیبانی همزمان خواهیم داشت.

ولی زاده با اشاره به تناسب سرمایه گذاری به نسبت بازدهی، ادامه داد: فناوری این حوزه روز به روز در حال تغییر است و باید متناسب با تغییرات آن جلو رفت و نباید به گونه ای سرمایه گذاری کرد که عملاً بعدها بی فایده باشد.

وی با اشاره به تصویب دستورالعملی در شورای عالی فناوری اطلاعات کشور در سال گذشته، اظهار داشت: طبق این برنامه هیچ دستگاهی اجازه خرید تجهیزات و نرم افزارهایی که IPv6 را پشتیبانی نکنند، ندارد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا