اینترنت کشور ۲۰۴ گیگابیت بر ثانیه شد؛ اینترانت کشور۲۴۰۰ گیگابیت!

به گزارش خبرآنلاین و به نقل ازروابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود خسروی در این مراسم که با حضور معاون اول رییس جمهور، رییس کمیته مخابرات مجلس، وزیر ارتباطات و معاونان وی، برگزار شد, ویژگی این پروژه را ترانزیت دیتا از طریق ایران برشمرد و اظهار کرد: جایگزینی مسیر بحرانی انتقال از طریق کانال سوئز به منظور جایگزین شدن ایران به عنوان مسیری امن و با کیفیت و تأثیرگذار در تبدیل کشور به هاب ارتباطی منطقه از جمله ویژگی های این پروژه است.

وی با اشاره به این که سرمایه گذاری دولت در زیرساختهای کشور تصمیمی درست و هوشمندانه است، گفت: در راستای اجرای این پروژه افزایش ظرفیت پهنای باند IP داخلی کشور به بیش از دو برابر از حدود ۶۵۰ هزار لینک E1 به یک میلیون و ۳۵۰ هزار لینکE1 ، رسید.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه فکر و طراحی این پروژه مربوط به سال گذشته بوده است گفت: ۱۲۸ ایستگاه تجهیزات در راستای این پروژه نصب شده و ۱۰۰ شهر را نیز پوشش قرار می دهد که در نهایت ظرفیت انتقال را به ۱۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه می رساند.

وی با اشاره به توسعه فیبرنوری در کشور خاطر نشان کرد: از آغاز دولت یازدهم تاکنون ۵هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور ایجاد شده و علاوه بر آن، شبکه مایکروویو را به عنوان شبکه پشتیبان داریم.

خسروی در ارتباط با دیگر پروژه های در دست زیرساخت گفت: مناقصه پروژه نور۲ انجام و برنده آن مشخص شده و با اجرای آن ۱۳ هزار کیلومتر به ظرفیت فیبرنوری کشور اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه پروژه امید نیز در لایه دیتا در دست اقدام است، خاطر نشان کرد: مناقصه پروژه امید۱ نیز تا پایان این ماه برگزار می شود.

ازسویی دیگر،ترانزیت دیتا از طریق مسیر ایران که جایگزین مسیر بحرانی انتقال از طریق کانال سوئز است؛ نیز یکی دیگر از دستاوردهای پروژه تلاش به شمار می رود که در آن پهنای باند ترانزیت از ۳۶۵ به ۵۷۵ گیگابیت برثانیه افزایش یافته است.

گفتنی است در پروژه تلاش ظرفیت پهنای باند IP داخلی از ۶۲۲ گیگابیت به ۲۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافت که فراهم شدن زیرساخت لازم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و تأمین نیاز پهنای باند اپراتورها از نتایج این پروژه است.

همچنین با اجرای این پروژه پهنای باند شبکه IP بین‌الملل نیز از ۷۲ گیگابیت بر ثانیه به ۲۰۴ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافت.

همچنین تا پایان سال ۹۴ قرار است ظرفیت پهنای باند IP داخلی از ۲۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۴هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد.

از دیگر نتایج این پروژه افزایش ظرفیت ترانزیت پهنای باند از ۳۶۵ گیگابیت بر ثانیه به ۵۷۵ گیگابیت بر ثانیه بوده است که کمک می‌کند، ترانزیت دیتا ال مسیر ایران جایگزین مسیر بحرانی ترانزیت دیتا از کانال سوئز شود.

طبق اعلام مسئولان شرکت زیرساخت با اجرای این پروژه دولت یازدهم توانسته در ۲ سال پایانی پنجم توسعه ظرفیت ارتباطای کشور را به اندازه ظرفیت ایجاد شده در تمام سال‌های گذشته ارتقا دهد.

طبق اعلام مدیران زیرساخت اجرای این پروژه در بازه زمانی ۱۰۰ روزه و روی شبکه فعال کشور بدون ایجاد اختلال در شبکه ارتباطی اجرا شده است.

هزینه این پروژه حدود ۲هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا