تلفن‌های همگانی «کدی» می‌شوند/ انقضای کارت‌های ۲ هزار تومانی تلفن تا پایان ۹۴

محمدرضا بیدخام در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در حال حاضر تنها کارت اعتباری ۵ هزار تومانی تلفن همگانی تولید می‌شود که این کارت‌ها نیز به تعداد مورد نیاز در تمام مراکز مخابراتی موجود است.

معاون بازاریابی و فروش شرکت مخابرات استان تهران افزود: فعلاً توزیع کارت‌های اعتباری به این شیوه ادامه پیدا می کند. اما در آینده قرار است تمام کارت‌های اعتباری جمع‌آوری شوند که البته اجرایی شدن این طرح در سال ۹۴ بعید به نظر می‌رسد.

وی گفت: قطعاً نیاز به تلفن همگانی احساس می‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد استفاده از تلفن همگانی کاهش یافته و مردم به جای استفاده از تلفن همگانی از تلفن همراه استفاده می‌کنند. ۲۳ هزار تلفن همگانی داشتیم که خیلی ضرر شده است، هزینه تلفن را نیز در نمی‌آورد، اکنون ۲۰ هزار تلفن همگانی داریم و هزینه نگهداری از تلفن همگانی زیاد است.

بیدخام ادامه داد: از این رو با توجه به اینکه از استاندارد بین‌المللی در زمینه تعداد دستگاه‌های تلفن همگانی بسیار جلوتر هستیم، تعداد تلفن‌های همگانی کاهش یافته است. در گذشته ۲۳ هزار دستگاه تلفن همگانی در تهران و البرز وجود داشت که اکنون به ۲۰ هزار دستگاه رسیده است.

وی یادآور شد:‌ شبکه تلفن‌همگانی ضرر ده است و گاهی هزینه نگهداری از دستگاه را نیز تامین نمی‌کند.

معاون بازاریابی و فروش شرکت مخابرات استان تهران توضیح داد: بنابراین از این پس، در زمینه تلفن‌های همگانی توسعه نداریم اما تغییر تکنولوژی وجود خواهد داشت. به این معنی که در همان کیوسک‌های تلفن همگانی به جای کارت اعتباری از کد استفاده خواهد شد.

وی درباره علت این تغییر، توضیح داد: شبکه توزیع کارت تلفن، تهیه کارت‌ها و چیپ‌ست‌ها و نگهداری این نوع تکنولوژی هزینه بر است. از سال ۹۳ نیز تولید کارت‌‌های اعتباری ۲ هزار تومانی متوقف شد و صرفاً کارت‌های ۵ هزار تومانی تولید و توزیع می‌شود که کارت‌های ۲ هزار تومانی نیز تا پایان ۹۴ ابطال می‌شود.

بیدخام درباره علت تولید کارت‌های اعتباری تلفن‌همگانی صرفا با مبلغ ۵ هزار تومان، گفت: نظرسنجی‌ها نشان داده مشترک تمایل به خرید کارت اعتباری تلفن همگانی با رقم‌های بالا و برای مثال ۱۰ هزار تومانی ندارند و استنباط این است که ۵ هزار تومان برای این کارت رقم مناسبی است.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا