گوگل سرویس Cloud Source Repositories را برای رقابت با گیت هاب معرفی کرد

گوگل

همان طور که اطلاع دارید گوگل به دلیل محبوبیت بسیار گیت هاب، سرویس کد خود را تعطیل کرد. حال این کمپانی به منظور رقابت با گیت هاب سرویس جدیدی تحت عنوان Cloud Source Repositories معرفی کرده است.

برخی اوقات گوگل محصولات و سرویس‌هایی ارائه می‌دهد که پیش از عرضه به آن‌ها زیاد اهمیت نمی‌دهد. این کمپانی سرویس کد خود را داشت که به دلیل مشکلات و اسپم‌ها فراوان و همچنین محبوبیت بسیار گیت‌هاب آن را تعطیل کرد. گوگل این سرویس را غیر فعال کرده و از ماه آگوست سال جاری میلادی(بیش از یک ماه دیگر) امکان اعمال تغییر در پروژه‌های فعلی را هم متوقف خواهد کرد؛ گوگل تصمیم دارد در ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۶ (۵ بهمن ۹۴) آن را کاملاً از دسترس خارج کند.

در حقیقت گوگل نتوانسته با امکانات بیشتر در این سرویس با رقبای خود مقابله کند، به همین دلیل بیشتر برنامه‌نویسان پروژه‌های خود را به سرویس‌های مشابه دیگری  انتقال می‌دهند. البته توسعه‌دهندگان با استفاده از ابزارهای قرار داده شده در وبلاگ رسمی گوگل می‌توانند پروژه‌های خود را به سرویس‌های GitHub یا Bitbucket انتقال دهند.

حال این کمپانی سرویس جدیدی با نام Cloud Source Repositories معرفی کرده که هدف از عرضه‌ی آن رقابت با گیت هاب است. در این سرویس برنامه‌نویسان می‌توانند کدهای مبتنی بر اپلیکیشن‌های گوگل کلاد خود را ذخیره و ویرایش کرده و همچنین آن‌ها را به اشتراک بگذارند.

به نظر می‌رسید گوگل با تعطیلی سرویس کد خود و رودر رو بودن با رقبایی مانند گیت هاب و بیت باکت با شکست مواجه شده؛ اما این کمپانی تعطیلی سرویس خود را از زاویه‌ی دیگری نگاه کرده و از این‌رو درصدد راه‌اندازی سرویسی دیگر برآمد. سرویس جدید مبتنی بر پلتفرم ابری گوگل است. همان طوری که می‌توان حدس زد بزرگ‌ترین رقبای گوگل در خصوص سرویس‌های ابری، آمازون کلاد و ویژوال استدیوی آنلاین است.

گوگل از منابع ابری به عنوان یک ذخیره‌ی جامع و بی‌نیاز به منابع دیگر یاد می‌کند. همچنین این کمپانی وعده داده که این سرویس مانند یک منبع گیت که از اکثر ابزارها پشتیبانی می‌کند خواهد بود. به عقیده‌ی گوگل سرویس جدید دارای متود کدگذاری بروزی است که در نتیجه امنیت را افزایش می‌دهد. تا اواخر سال جاری میلادی یک نسخه‌ی بتا از API به همراه دیباگر گوگل کد عرضه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی اختصاصی این سرویس در این لینک مراجعه کنید.

اخبار – زومیت – زومیت