رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات: مگر برای گران شدن بنزین، کسی برنامه توسعه ارائه داد؟

سید مصطفی سیدهاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات مسئولان وزارت ارتباطات مبنی بر عدم ارائه برنامه توسعه ای از سوی مخابرات و نبود توجیه فنی مناسب برای افزایش نرخ های مخابراتی اظهار داشت: مخابرات برنامه توسعه و پیشنهادهای خود را برای نگهداری شبکه مخابراتی کشور به وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارائه داده است، اما چنانچه مسئولان، شاخص های جدیدی در این زمینه می خواهند، اعلام کنند تا با هر فرمتی که بخواهند مجددا این برنامه را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه تغییر نرخ های مخابراتی برای نگهداری شبکه مخابرات نیازی به برنامه توسعه ندارد، افزود: مگر برای گران شدن بنزین، کسی برنامه توسعه ارائه داد؟

سیدهاشمی با تاکید براینکه نگهداری شبکه مخابراتی کشور نیازمند تعرفه‌گذاری منطقی است و ما با نرخ پایه خدمات مخابراتی مشکل داریم، افزود: باز هم با وجود همه این مسائل، چنانچه وزارت ارتباطات برنامه توسعه را با هرگونه مستنداتی بخواهد آماده ایم که آن را ارائه دهیم.

رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با تاکید براینکه مخابرات برای توسعه برنامه مدون دارد، اضافه کرد: برای اینکه بدانیم آینده مخابرات به کجا می رسد از اپراتور KT کره جنوبی مشاوره گرفته ایم؛ تمامی این مستندات را منطبق با آنچه مشاور خارجی به ما اعلام کرده است، در اختیار وزارت ارتباطات قرار می دهیم.

به گزارش مهر، موضوع افزایش نرخ های مخابراتی چندی است که محل مناقشه شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات است و وزیر ارتباطات به رغم آنکه سال گذشته به مخابرات قول داده بود که پس از اجرای طرح هم کدی، با افزایش نرخ های مخابراتی موافقت می کند با این موضوع موافقت نکرد و پیشنهاد مخابرات برای تغییر نرخ مکالمات را به دلیل نداشتن برنامه توسعه مدون نپذیرفت.

در این باره علی اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات و دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز در واکنش به اعلام مخابرات برای ارائه برنامه توسعه ای تاکید کرد: کسانی که اهل برنامه و بودجه هستند می دانند که طرح توسعه ای با پرزنتیشن فرق دارد؛ مخابرات یک سری پرزنتیشن آماده کرده بود که در کمیسیون تخصصی تنظیم مقررات آن را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه شرکت مخابرات ایران طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موظف است یک بسته ای توسعه ای به رگولاتوری ارائه دهد، افزود: این مجموعه فقط شامل تعرفه نمی شود بلکه در آن بحث ساختار، همکاری در توسعه، ارائه خدمات اینترنتی و تغییر ساختار مدیریتی نیز مطرح است اما مخابرات از این مجموعه، تنها یک مورد را آن هم به صورت پرزنتیشن ارائه داده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موضوع تعرفه مخابراتی را یکی از موارد طرح توسعه فنی عنوان کرد که آن نیز نیازمند ارائه پیوست اقتصادی، امنیتی و فرهنگی از سوی مخابرات است و باید به تصویب مجمع عمومی مخابرات برسد و رقم های آن تضمین شده باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قول داد که در صورتی که این پکیج کامل باشد از آن در هیات دولت دفاع خواهد کرد و گفت: در نهایت با ارائه این پکیج و پس از بررسی های کارشناسی، حداکثر می توانیم از افزایش ۱۵ درصدی نرخ مکالمات در هیات دولت دفاع کنیم.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا