شناسایی و دستگیری قاچاقچیان مکالمات بین المللی

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از حمله همه‌جانبه به قاچاقچیان مکالمات خبر داد و گفت: با تلاش انجام شده، تعداد زیادی سیم کارتهای بی هویت و مراکزی که قاچاق مکالمه بین الملل می‌کردند شناسایی شده‌اند.

به گزارش مهر، محمود خسروی با بیان اینکه هم اکنون پرونده رسیدگی به متخلفان و قاچاقچیان صوت، که از زیرساخت‌های ارتباطی کشور، مکالمات ورودی و خروجی بین الملل را قاچاق می‌کردند در دادگاه است، اظهار داشت: چنانچه لازم باشد نام متخلفان را اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه قاچاق مکالمه اغلب از طریق سیم کارت‌های بی هویت صورت می‌گرفت، ادامه داد: اقدام وسیعی در مورد قاچاق تلفنی با مسئولیت یکی از اعضای هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت انجام گرفته که طی آن حمله همه جانبه به قاچاقچیان مکالمه و مراکزی که این اقدام را انجام می‌دادند شده است؛ در راستای اجرای این ماموریت، تعداد زیادی سیم کارت بی هویت شناسایی و این مراکز تعطیل شدند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه قاچاق مکالمات تنها از طریق سیم کارت موبایل انجام نمی‌شود، خاطرنشان کرد: قاچاق مکالمات از طریق تلفن ثابت هم وجود داشته و ما توانستیم خطوط E۱ که برای مصارف دیگر خریداری شده بود اما از طریق آن کار قاچاق صورت می‌گرفت را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه قاچاق مکالمات بین الملل در تبادل ترافیک مکالمات به کشور تاثیرات منفی دارد، افزود: با جلوگیری از این اقدام، درآمدهای دولت از مسیرهای قانونی افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: با اجرای طرح مبارزه با قاچاقچیان مکالمات بین الملل، ترافیک مکالمات بین الملل کشور ۳۰ تا ۴۰ درصد در مسیر قانونی، افزایش پیدا کرد که این موضوع می‌تواند در مبادلات ارزی کشور تاثیر به سزایی داشته باشد.

وی با اشاره به نرخ مکالمات بین الملل به مقصد ایران که در میان کشورهای منطقه پایین ترین نرخ محسوب می شود، گفت: با کاهش قاچاق مکالمات و افزایش مسیرهای قانونی تبادل ترافیک مکالمه، هم اکنون نرخ مکالمه به مقصد ایران برای موبایل ۱۲ سنت، برای کل استانها ۱۰ سنت و برای تهران ۸ سنت است و این درحالی است که تا پیش از این، نرخ این مکالمات ۶ سنت و ۸ سنت بود.

خسروی با اشاره به نرخ ورودی مکالمات به کشورهایی مانند آذربایجان و عراق گفت: در منطقه وضع ما از این نظر، از همه کشورها بدتر است؛ برای مثال نرخ مکالمه ورودی به کشور آذربایجان ۲۴ سنت و به عراق ۱۷ سنت است که البته ما توانستیم با جلوگیری از قاچاق مکالمات، نرخ محاسباتی را بالا برده و تعرفه‌های بین الملل را افزایش دهیم و امیدواریم که به زودی به نرخ‌های سایر کشورهای منطقه هم برسیم و درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت، از مسیرهای قانونی افزایش یابد.

وی با تاکید بر وضعیت رو به بهبود قاچاق مکالمات بین الملل که نتیجه کار شبانه روزی از ابتدای سال ۹۳ تاکنون است تصریح کرد: پرونده متخلفان در دادگاه در حال پیگیری و رسیدگی است.

به گزارش مهر، ساماندهی به موضوع ترافیک ارتباطات بین الملل و جلوگیری از قاچاق ارتباطات از سال گذشته آغاز شد و کمیته‌ای با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایجاد شد تا به صورت فنی جلوی ارتباطات غیرمجاز را بگیرد.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در دو مصوبه ۱۹۰ و ۱۹۳ خود، شرکت ارتباطات زیرساخت را موظف به ساماندهی ترافیک تلفن بین الملل کرد و در این مصوبه ها اپراتورهای مخابراتی و موبایلی نیز در رابطه با کشف این تخلفات، مکلف شده‌اند.

پیش از این نیز مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفته بود که یک سری از شرکت‌های کوچک ارائه دهنده خدمات اینترنت و تلفن اینترنتی در این حوزه که تخلف داشتند در مرحله اخطار یا لغو پروانه هستند؛ همچنین شناسایی شرکت‌های بزرگ که در این مقوله وارد شده اند نیز در مرحله نهایی شدن قرار دارد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا