طرح جامع توسعه و پیاده‌سازی نسل ۵ موبایل عملیاتی می‌شود

علی‌اصغر عمیدیان در همایش نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) اظهار داشت: طرح جامع توسعه و پیاده‌سازی ۵Gعملیاتی می‌شود. در آسیب‌شناسی که از گذر به فناوری‌های جدید به شکل منفعل یا شتاب‌زده در گذشته رخ داد تصمیم گرفتیم که با دقت و دغدغه به فناوری نسل پنجم وارد شویم.

وی ادامه داد: به اندازه کافی فرصت داریم تا طرحی آماده کنیم تا مسایل مختلف فناوری از دید آموزشی‌، تحقیقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را در آن ببینیم. البته ورود با دقت و تامل به معنی به تاخیر انداختن تکنولوژی و منفعل عمل کردن نخواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که با چشم باز وارد عرصه فناوری ۵G خواهیم شد گفت: یکی از بحث‌های نسل پنجم ارتباطات، امنیت ، حریم خصوصی و حقوق شهروندی است که در تمام دنیا نیز مورد تاکید است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: عمر مفید هر نسل ارتباطی ۱۰ سال است و رشد داده نیاز به مهاجرت به نسل بعدی را ایجاد می‌کند. هم اکنون در دنیا ۵۱ درصد ترافیک موبایل ناشی از انتقال ویدئو است که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۶۷ درصد افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در گذر از نسل ۴ به نسل ۵ ارتباطات سیار نمی‌توان شبکه نسل ۴ را وصله و پینه کرد بلکه شبکه نسل ۵ دارای معماری مجزایی است.

وی با اشاره به برخی دلایل لزوم مهاجرت از نسل‌های فعلی به نسل ۵ گفت: برای مثال هم اکنون در شبکه نسل ۲ تاخیر ۱۵۰ میلی ‌ثانیه است که در شبکه نسل ۵ تاخیر به ۵ میلی‌ثانیه کاهش یافته است.

در حال حاضر شبکه ایران به طور متوسط ۶۰ تا ۱۱۰ میلی‌ثانیه تاخیر داد که در انتقال به ابر آی‌ پی کشور مشکلاتی را ایجاد می‌کند که در برخی مسیرها فعلا این تاخیر را به ۱۰ تا ۱۵ میلی ثانیه کاهش داده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین افزایش سرعت دانلود د ر نسل ۵ از دیگر مزایای این نسل مخابراتی است.

گفتنی است با توجه به روند توسعه نسلهای ارتباطات سیار که هر ۱۰ سال یک بار سبب ظهور نسل جدیدی از شبکه های سیار می گردد، به تازگی نسل پنجم شبکه های ارتباطی پیشنهاد گردیده که امکان اتصال حجم وسیعی از اشیا(اینترنت اشیا) با نیازمندی های متنوع را فراهم می آورد، لذا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مهمترین مرکز تحقیقات مخابراتی کشور مطالعات اولیه خود را جهت شناسایی فعالیتهای این حوزه انجام داده است.

همچنین سه کارگاه آموزشی در روز قبل از افتتاحیه همایش ۵G به شرح زیر برگزار شد:

۱-The road to 5G, Enablers, Applications and Technology trend، سخنران: دکتر عرفانیان – سخنران برجسته IEEE communication society (خصوصیات فناوری سیار و راهبردهای آن، مباحث مطرح در نسل پنجم از جمله Densification، NFV، SDN، MTC و استفاده از SON و اتوماسیون و شهرهای هوشمند)

۲-ITRC 5G Vision، سخنران: دکتر دادخواه از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات مخابرات(در ارتباط با فناوری ۵G، ضرورت های آن از جنبه های اقتصادی و نیازمندی های شبکه های آینده، بررسی فعالیت های سازمان های جهانی و راهبردها و پروژه های ۵Gا در سه حوزه راهبردی ، بنیادی و کاربردی)

۳-Millimeter Wave Mobile Radio Access، سخنران: دکتر هونگ از سامسونگ (در ارتباط با استفاده از موج میلیمتری در شبکه ۵G به صورت ویدیویی،پیاده سازی این فناوری در نقاط دسترسی AP و درگوشی ها و تست آزمایشگاهی این فناوری)

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا