گسترش همکاری تهران و پکن در بخش فنی و توسعه ای ارتباطات

«محمود واعظی» که در راس هیاتی عالیرتبه در چین بسر می برد، روز جمعه در گفت وگویی اظهار داشت: تلاش ما این است که از این پس در رویکرد جدید، همکاریهای خود با همتایان چینی در زمینه مخابراتی و «آی.تی» را از نگاه بازرگانی – تجاری صرف، خارج کرده و به همکاریهای فنی و توسعه ای تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه این پیشنهاد با استقبال «میائو وی» وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین نیز همراه شده، یادآور شد: در پروسه جدید بنا داریم، بخشی از درآمدهای ناشی از خرید و فروش که برای شرکت های چینی در بازار ایران بوجود می آید، به کار تحقیق و توسعه در کشورمان اختصاص دهیم.

واعظی یادآور شد که همکاری پایدار، درازمدت و همیشگی چیزی است که به دنبال آن در همکاریهای پیش رو با طرف چینی هستیم و به دلیل استقبال این موضوع از سوی آنان، بدون شک رویکرد مثبت این همکاری در آینده بیشتر خود را نشان خواهد داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین یادآور شد: در اجرای طرح یاد شده، به مساله آموزش و نگهداری نیز توجه زیادی شده و قرار است کارهای مشترک دو کشور در این خصوص پس از انجام کار کارشناسی اجرایی شود.

وی همچنین به موضوع سرمایه گذاری توسط بانک «توسعه صادرات چین» در ایران به عنوان یکی دیگر از محورهای مورد توجه در ملاقات با همتایان چینی خود نام برد که قرار است با برقراری یک خط اعتباری میان دو کشور این مهم در آینده نزدیک میسر شود.

واعظی همچنین از کشور چین به عنوان نخستین شریک تجاری و یکی از اولویت های سیاست خارجی ایران نام برد که رابطه میان دو کشور همواره با دوستی متقابل همراه بوده است.

وی در عین حال سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران را بر توسعه روابط و همکاری با چین در عرصه های مختلف بویژه در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست.

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات کشورمان که روز دوشنبه – ۱۸ خرداد – در راس هیاتی عالیرتبه وارد چین شد، از امکانات و تاسیسات ارتباطی و مخابراتی شهرهای «شن جن» و «ووهان» در جنوب و شمال این کشور بازدید کرد و در جریان فعالیت بخش های فناوری این دو شهر قرار گرفت.

او همچنین با ورود به پکن، پایتخت چین که روز گذشته – پنجشنبه – صورت گرفت، علاو بر بازدید از پارک فناوری این شهر با «میائو وی» همتای چینی خود و «لو وی» رئیس سازمان فضای مجازی این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

امضای سند همکاری میان یکی از شرکت های بزرگ مخابراتی ایران و شرکت «فایبرهوم» چین در زمینه فیبر نوری و توافق وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین جهت امضای یادداشت تفاهم در تهران در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات از نکات مهم سفر واعظی به چین محسوب می شود.

واعظی را در این سفر، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و چند تن از مسوولان وزارت ارتباطات همراهی می کنند.

وی امشب پکن را به مقصد تهران ترک می کند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا