از تغییر تعرفه اینترنت تا اجتناب از حاشیه‌ها / یک هفته با فناوری اطلاعات ایران

ایسنا در گزاررشی نوشت:در این هفته دبیر شورای عالی فضای مجازی از تدوین سیاست‌های پهن باند و ابلاغ مصوبه‌ای در این زمینه خبر داده و اظهار کرد: این مقررات را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ کرده‌ایم.

محمدحسن انتظاری در پاسخ به این سوال که آیا این صحبت به معنای لزوم کاهش تعرفه‌های اینترنت به شمار می‌رود، توضیح داد: هدف اصلی ما این است که تولید محتوا ارتقاء پیدا کند اما با وضعیت فعلی چنین اتفاقی نمی‌افتد. به همین دلیل لازم است تعرفه‌های پهن باند به گونه‌ای تعریف شود که مردم نسبت به تولید محتوا ترغیب شوند چراکه تعرفه‌های فعلی چنین انگیزه‌ای‌ را ایجاد نمی‌کند.

وعده وزیر برای حمایت از مخابرات

اما اختلاف نظر مخابرات و وزارت ارتباطات که طی هفته‌ای گذشته به بحثی دنباله دار تبدیل شده این هفته نیز ادامه داشت. در ابتدای این هفته و در حاشیه همایش روابط عمومیهای وزارت ارتباطات، وزیر در پاسخ به این سوال که اکنون که شرکت مخابرات دچار مشکل و مدیریت این شرکت دشوار شده، وزارت ارتباطات چه برنامه‌ای برای برون‌رفت این شرکت از شرایط فعلی دارد، اظهار کرد: قطعا به مخابرات کمک می‌کنیم؛ درست است که مالکیت این شرکت خصوصی‌ شده، اما حاکمیت آن خصوصی نیست و باید ما تلاش کنیم این شرکت سیاست‌های کشور را دنبال کند.

البته محمود واعظی این نکته را هم متذکر شد که حمایت تنها به معنای افزایش تعرفه نیست و می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد و از میان مجموعه مسائل مربوط به توسعه یک مورد هم می‌تواند به تعرفه‌ها مربوط شود.

وی در پاسخ به این مطلب که مخابرات اعلام کرده حتی به بازگشت تعرفه‌ها به حالت قبل از هم‌کد سازی علاقه‌مند است،هم توضیح داد: اگر چنین تصمیمی در مخابرات وجود داشته باشد آیا بدان معناست که مخابرات می‌خواهد آبونمان ۹۰۰ تومانی خود را به ۳۰ تومان سابق بازگرداند؟

واعظی ادامه داد: اگر مخابرات چنین پیشنهادی دارد لازم است آن را با کمیته تنظیم مقررات ارتباطات در میان بگذارد نه رسانه‌ها؛ به هر صورت اگر چنین پیشنهادی وجود دارد آن را در کمیسیون مطرح کند و ما حرفی نداریم و این موضوع در کمیسیون بررسی خواهد شد.

نمیخواهم درگیر حاشیه‌ها شوم

اما در این مراسم محمود واعظی درباره صحبت‌های اخیر دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز چندین بار مورد سوال قرار گرفت اما تلاش کرد به صحبت‌های انتظاری واکنش نداشته باشد و تنها درباره مسائل مهم حوزه صحبت کند.

وی در پاسخ به بخشی از این سوالات اینگونه اظهار کرد که قرار نیست اگر فردی صحبتی را مطرح می‌کند دیگران در برابر آن جواب بدهند.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی که در خصوص ارائه‌ی گزارش از شبکه ملی اطلاعات مطرح شده بود نیز عنوان کرد: ما گزارش‌های این موضوع را به شورای عالی فضای مجازی فرستاده‌ایم.

اجرای مرحله دوم ساماندهی سیم‌کارتهای اپراتورها

همچنین در این هفته معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از اجرای مرحله دوم طرح ساماندهی سیم‌کارتهای فاقد اطلاعات مشخص خبر داد.

غلامرضا داداش‌زاده در این باره گفت: با اجرای مرحله اول این طرح و دریافت کد ملی مشترکان تلفن همراه، در حال حاضر اطلاعات افراد حقیقی که بیش از ۱۰ سیم‌کارت اعتباری و یا دائمی به نامشان ثبت شده، استخراج شده است.

او افزود: با توجه به اینکه افراد حقیقی از نظر قانونی نمی‌توانند بیش از ۱۰ سیم‌کارت داشته باشند، در مرحله دوم اجرای طرح ساماندهی سیم‌کارتهای فاقد اطلاعات مشخص به تمامی مشترکان این سیم‌کارتها پیامکی ارسال می‌شود تا با مراجعه به امور مشترکین اپراتور خود، سیم‌کارتهای فعال مورد نیازشان را اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در اپراتور ایرانسل هزار و ۷۴۵ مشترک اعتباری و در اپراتور همراه اول ۶۲۰ مشترک دائمی و ۳۵ هزار و ۳۲ مشترک اعتباری بیش از ۱۰ سیم‌کارت دارند، درباره مهلت زمانی مراجعه به امور مشترکین عنوان کرد: مشترکان دارای بیش از ۱۰ سیم‌کارت تا پایان خرداد ماه جاری فرصت دارند به امور مشترکین اپراتور خود مراجعه کنند و درصورت عدم مراجعه، تمامی سیم‌کارتهای این افراد از ابتدای تیرماه قطع می‌شود.

تعرفه اینترنت پرسرعت مخابرات تغییر کرد

از دیگر اخبار مهم این هفته نیز می توان به انتشار خبری از سوی مخابرات اشاره کرد که بر اساس آن اینگونه اعلام شد که تعرفه اینترنت پرسرعت نامحدود شرکت مخابرات استان تهران براساس مصوبه ۱۵۲ سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از تاریخ اول خرداد ماه تغییر یافته است.

آغاز عملیات اجرایی فیبر نوری در نمایشگاه بین المللی

در آستانه فرا رسیدن ایام شعبانیه عملیات اجرایی شبکه فیبر نوری (FTTX) با هدف دسترسی به ارتباطات باند پهن هم در نمایشگاه بین‌المللی تهران کلید خورد.

در مراسم افتتاح این طرح، مدیر عامل اپراتور چهارم (فیبر نوری) از ایجاد شبکه فیبر نوری در هفت کلانشهر تا پایان سال ۱۳۹۵ خبر داد.

اما مدیر عامل اپراتور چهارم در بخشی از صحبت‌های خود به بحث سرمایه‌گذاری لازم برای این شبکه اشاره کرد و متذکر شد: برای ایجاد این شبکه لازم است بیش از پنج میلیارد دلار برای ایجاد ۶٫۸ میلیون پورت هزینه و سرمایه‌گذاری شود.

دیدار وزیر ارتباطات با معاون وزیر امور خارجه آذربایجان

در آخرین روزهای کاری این هفته نیز در دیدار معاون وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان با دکتر واعظی تاکید شد: زمینه ها برای گسترش روابط بین تهران و باکو فراهم شده است.

در این دیدار معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که روابط بین دو کشور روز به روز در حال شکوفایی است، گفت: زمینه ها برای گسترش روابط بین تهران و باکو فراهم شده است.

 

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا