فیبرنوری اپراتور چهارم به زمین تهران رسید

محسن باقری چناری در مراسم آیین آغاز عملیات اجرایی شبکه FTTX، پروژه اتصال فیبرنوری به منازل را یکی از ماموریت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ذکر و اضافه کرد: اپراتور چهارم، عملیات اجرایی شبکه دسترسی فیبر نوری شهر تهران را در فاصله کمتر از یک ماه پس از کرج آغاز نموده و نمایشگاه بین المللی بعنوان یک نقطه استراتژیک در استفاده گسترده از باند پهن بالا در اولویت اجرایی شبکه FTTX قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: FTTX بیانگر انتقال پرسرعت داده ها به منازل است و معرف شبکه­ ای است که قابلیت انتقال اطلاعات دیجیتال با سرعتی در مقیاس مگابیت بر ثانیه و بالاتر از آن را از طریق فیبرنوری برای کاربران فراهم می کند.

وی افزود: اتصال به این شبکه به منزله داشتن قابلیت­ دسترسی کاربران به سرویس­ های داده با سرعت­ های بالا، سرویس­ های ویدئویی و تعاملی در منزل است.

وی ادامه داد: البته شبکه دسترسی به فیبرنوری قسمتی از شبکه ارتباطات است که مشترکان را به ارائه­ کنندگان سرویس­ ها متصل می کند یعنی قسمتی که شامل کابل­ ها و تجهیزات انتقال بوده و بستر لازم برای انتقال اطلاعات از گره ارائه کننده سرویس تا استفاده کنندگان آن سرویس را فراهم می­ کند.

باقری خاطرنشان کرد: اپراتور چهارم اجرای شبکه در هفت شهر بزرگ کشور را در دستور کار خود دارد که با انجام عملیات اجرایی آنها حدود ۵۰۰ هزار پورت دسترسی با اولویت کاربران سازمانی فراهم می شود و سایر شهرهای کشور دراولویت های بعدی قرار دارند که براساس اولویت های تعیین شده از سوی سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی کشور، شبکه باند پهن در این شهرها ایجاد می گردد.

وی گفت: سرعت دسترسی در شبکه باند پهن بین ۲۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه تعیین شده که بسته به سطح نیاز کاربران از سوی اپراتور چهارم ارایه خواهد شد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا