تمام تغییرات اندروید جدید در یک نگاه

ایسنا در این باره نوشت: در شرایطی که از زمان رونمایی رسمی از اندروید لالی پاپ تقریبا یک سال می‌گذرد، گوگل قصد دارد به زودی نسخه جدید اندروید را معرفی کند.

 گوگل کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود را هفته آینده برگزار خواهد کرد، جایی که در آن معمولا از یک سری جزئیات نسخه بعدی اندروید رونمایی می‌کند.

در این کنفرانس احتمالا محصول نهایی گوگل را نخواهیم دید و این شرکت معمولا نمایی کلی از آنچه که قرار است به بازار بیاید به توسعه دهندگان نشان می‌دهد. اما در مجموع می‌توان با مهمترین ویژگی‌های جدید اندروید آتی آشنا شد.

گوگل سال گذشته با رابط کاربری جدید خود، تغییرات شگرفی در اندروید ایجاد کرد که نسخه لالی پاپ را رنگی تر و کار با آن را قدری نرم تر کرد.

در این مطلب به تغییراتی که انتظار می‌رود در نسخه بعدی اندروید اعمال شود اشاره می‌کنیم.

اندروید بعدی با حرف M شروع می‌شود

گوگل معمولا یک روند الفبایی را برای نامگذاری نسخه‌های اندروید دارد. برای مثال اندروید ۴ آیس‌کریم ساندویچ، اندروید ۴٫۲ و ۴٫۳ جلی بین، اندروید ۴٫۴ کیت کت و اندروید ۵ لالی پاپ نام داشتند که به ترتیب حروف الفبای I، J، K و L در ابتدای نامهای آنها دیده می‌شود.

این به این معنی است که نام نسخه بعدی اندروید با حرف M شروع خواهد شد ولی هنوز مشخص نیست که گوگل نام چه دسری را روی اندروید بعدی خود خواهد گذاشت.

گوگل اخیرا در مراسمی به طور اتفاقی شروع نام نسخه بعدی با حرف ام را تایید کرد و گفت: اندروید ام قدرت اندروید را به تمامی محیط های شغلی خواهد رساند.

بدون رمزعبور وارد اپلیکیشن‌ها شوید

نسخه بعدی اندروید ظاهرا دارای قابلیتی خواهد بود که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از اثرانگشت و بدون تایپ رمزعبور وارد یک سری از اپلیکیشن‌ها شوند. انتظار می‌رود گوگل این قابلیت جدید را هفته آینده رو کند.

البته این قابلیت روی تمام گوشی‌های اندرویدی کار نخواهد کرد زیرا تنها تعداد کمی از گوشی‌های اندرویدی دارای حسگر تشخیص اثر انگشت هستند که شامل گالکسی اس ۶، گالکسی اس ۶ اج، گالکسی اس ۵ و اچ تی سی وان ماکس می‌شوند.

اگر این قابلیت به اندروید بعدی راه پیدا کند به معنی اینست که گوشی‌های بیشتری از جمله گوشی‌های نکسوس به حسگر اثر انگشت مجهز خواهند شد.

تمرکز روی قابلیت‌های خانه هوشمند

گزارشها حاکی است که گوگل در حال کار روی نرم افزار جدیدی برای کنترل وسایل الکترونیکی خانه است تا نسل بعدی یخچال‌ها و لامپ‌های هوشمند با گوشی موبایل روشن یا خاموش شوند.

اگر این موضوع صحت داشته باشد شاهد قابلیت‌های جدیدی خواهیم بود که گوشی شما را به لوازم خانه نزدیک تر می‌کند. برای مثال گوگل در اندروید لالی پاپ قابلیت جدیدی را معرفی کرد که اگر کاربر یک ساعت هوشمند اندرویدی به دست داشته باشد، به طور خودکار قفل گوشی را باز می‌کند.

ارتباط بیشتر با خودرو

گوگل ظاهرا قصد دارد همزمان با رونمایی از اندروید ام خبرهای جدید مهمی را درباره پلت فرم خودرویی خود اعلام کند. این امر حاکی از اینست که شاهد کارایی بیشتری در سیستم عامل اندروید و سازگاری آن با “اندروید اتو” که سال گذشته رونمایی شد، خواهیم بود.

در حال حاضر اندروید اتو روی گوشی نصب و به سیستم مولتی مدیا خودرو متصل می‌شود. اگر گوگل تصمیم بگیرد یک پلت فرم کامل برای خودرو بسازد این رویه می‌تواند تغییر کند.

هوشمندتر شدن نوتیفیکیشن‌ها

گوگل احتمالا در حال کار روی یک سیستم جدید نوتیفیکیشن است که تمام پیام‌ها روی تمام دستگاه‌ها را واحد خواهد کرد. برای مثال اگر شما نوتیفیکیشنی را در رایانه دسکتاپی یا لپ تاپ خود ببینید این پیام به طور خودکار از گوشی شما حذف خواهد شد تا شما پیام‌های قدیمی را مشاهده نکنید. این تغییر کوچک است اما می‌تواند بسیار مفید باشد.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا