سخنرانی وزیر ارتباطات در افتتاحیه اجلاس WSIS 2015 در ژنو،

محمود واعظی در مراسم افتتاحیه اجلاس WSIS 2015 در ژنو، ضمن تشریح نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص جامعه اطلاعاتی، افزود: ایران سرمایه گذاری ها و فعالیت های بخش خصوصی در پیشبرد اهداف شبکه ملی اطلاعات را مورد حمایت قرار داده و و از آن استقبال می کند.

وی اهمیت جامعه اطلاعاتی مردم محور و توسعه محور را مورد توجه قرار داد و گفت: جامعه اطلاعاتی مردم محور و توسعه محورمی تواند به کشورهای در حال توسعه در دستیابی و پیشبرد هرچه بهتر اهداف کمک کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان تاکید کرد: امروز دنیا با چالش های جدی و جدیدی روبروست که برخی از این چالشها را می توان با استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات حل و فصل کرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه دنیا به اقتصاد مبتنی بر نوآوری روی آورده است، گفت: لازم است گامهای بلندی برای تشویق و تسهیل نوآوری های فناورانه برداریم زیرا این موضوع ما را در رسیدن به اهداف توسعه پایدار و جامعه اطلاعات محور در همه جوانب و ساخت دنیایی بهتر کمک می کند.

واعظی افزود: حمایت از تلاش های ملی در کشورهای در حال توسعه در زمینه کاهش شکاف دیجیتال از طریق ایجاد، توسعه و تقویت ظرفیت ها برای تضمین حضور آنها در تمام زمینه های جامعه اطلاعات جهانی ضروری است.

وی با اشاره به موضوع حاکمیت و راهبری اینترنت، گفت: جمهوری اسلامی ایران موضوع حاکمیت اینترنت را براساس بیانیه ژنو مهم ترین بخش از جامعه اطلاعات می داند و تمام دولت ها باید نقش و مسوولیت برابر در مسایل سیاست گذاری بین المللی مرتبط با اینترنت داشته باشند.

واعظی با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید در جهت حمایت از نخبگان و فعالان بخش خصوصی در تکمیل و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، گفت: ایران اقدامات مربوط به توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات را سرعت داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شبکه ملی اطلاعات می تواند ضمن دسترسی راحت تر و با سرعت و کیفیت بیشتر کاربران، منجر به گسترش تولید محتوای بومی شود.

اجلاس فروم WSIS 2015 از ۲۵ ماه مه ۲۰۱۵ با شعار’نوآوری مشارکتی، توانمندسازی سازمان‏های ICT برای توسعه پایدار’ در ژنو سوییس در حال برگزاری است.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا