افشای ویژگی‌های کلیدی اندروید ۶ پیش از معرفی رسمی آن

کنفرانس سالانه توسعه دهندگان I/O گوگل قرار است پنج روز دیگر در سان فرانسیکو برگزار شود و انتظار می‌رود، ‌نسخه ششم اندروید یا اندروید M در این کنفرانس رونمایی شود. این در حالی است که پیش از معرفی رسمی اندروید ۶ برخی از ویژگی‌های کلیدی آن فاش شده‌اند.

به گزارش «تابناک»، آن گونه که آرس تکنیکا نوشته است، اندروید M همراه با ساز و کار اختصاصی تشخیص اثر انگشت ارائه خواهد شد. این در حالی است که به رغم برخورداری بسیاری از دستگاه‌های کنونی اندروید از اسکنر اثر انگشت ‌روی دکمه خانه (Home)، نرم افزار مورد نیاز آن توسط شرکت‌های سازنده متنوع توسعه یافته است. به عبارت دیگر، چنانچه گوگل پشتیبانی از تشخیص اثر انگشت اختصاصی‌اش را اضافه کند، بسیاری از شرکت‌های سازنده تجهیزات مربوطه سود خواهند برد و بسیاری از دستگاه‌های آتی نیز از این حسگر بهره‌مند خواهند شد.

البته در حالی که سال گذشته انتظار می‌رفت، گوگل از حسگر اثر انگشت در گوشی هوشمند نکسوس ۶ استفاده کند، این انتظار برآورده نشد، اما اکنون می‌توان امیدوار بود، نکسوس جدید ۲۰۱۵ که قرار است در نیمه دوم سال همراه با اندروید M به بازار می‌آید، از این ویژگی برخوردار باشد.

افشای ویژگی های اندروید 6 پیش از معرفی رسمی آن

علاوه بر پشتیبانی از اثر انگشت، گفته می‌شود اندروید ۶ با ارائه امکان گزینش دسترسی‌های مورد نیاز اپلیکیشن‌ها گامی مهم در حمایت از حریم شخصی برداشته است. بهبود Google Hangouts، پشتیبانی از تقسیم صفحه نمایش و پنجره‌های چندگانه، بهبود واژه‌نامه فرمان‌های صوتی و تقویم گوگل نیز از دیگر تغییرات مورد انتظار است. همچنین گوگل قصد دارد اندروید پِی (Android Pay) را ارائه کند که همتای اپل پی و سامسونگ پی است و جایگزین گوگل ولت خواهد شد که قرار است ‌کنار گذاشته شود.

مسأله دیگری که گمانه‌زنی‌ها درباره اندروید جدید را به همراه داشته، ‌نام آن است. همچون نسخه‌های قبلی انتظار می‌رود اندروید ۶ نیز نام یک خورکی را یدک بکشد. گوگل تا کنون از کاپکیک، دونات، اکلَر (شیرینی خامه‌ای)، فرویو (ماست یخ زده)، جینجربرد (نان زنجبیلی)، هانیکام (کندو)، آیس کریم سندویچ (ساندویچ بستنی)، جلی بین (آب نبات ژله‌ای)، کیتکت، و لالیپاپ (آب نبات چوبی) برای نسخه‌های متعدد پلتفرم خود استفاده کرده است.

افشای ویژگی های اندروید 6 پیش از معرفی رسمی آن

بنابراین طبیعی است، ‌اندروید M نیز نامی مشابه پیشینیان خود داشته باشد و آن گونه که شایعه شده است، اندروید مافین (نوعی شیرینی) نامیده شود. علاوه بر آن از میلک شیک، میلکی بار، میلکی وی، مود کیک، مارشمالو، M&Ms و مارس به عنوان دیگر اسامی احتمالی اندروید M نام برده می‌شود. وب‌سایت اندروید پیت نیز مارشمالو را محتمل‌ترین نام برای اندروید ۶ می‌داند، زیرا «همچون جلی بین و لالیپاپ رویایی، رنگارنگ، و به شکل آب نبات است».

افشای ویژگی های اندروید 6 پیش از معرفی رسمی آن

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا