رتبه بندی الکسا خوب است؟/اندرویدی های بی خواب این برنامه را نصب کنید/سایت اعتراض به حذف یارانه‌ها

سامانه موقت اعتراض به حذف یارانه‌ها

وزیر کار از فعالیت یک سامانه به مدت ۱۵ روز به منظور ثبت اعتراضات حذف شده های یارانه نقدی خبر داد. علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی با اعلام حذف تعدادی از پر درآمد ها از دریافت یارانه از این عملکرد دولت با عنوان تصمیم شجاعانه و کار صادقانه یاد کرد.وی اظهار داشت :ما خود را متعهد می دانیم که پس از ثبت اعتراض از طریق سامانه yaraneh10.ir (موضوع کمیسیون ماده ۱۰ قانون هدفمند کردن یارانه ها) حداکثر تا ۱۵ روز پاسخگوی شهروندان باشیم. ملت‌ها و دولت‌ها با اخذ تصمیم‌های دشوار و اصلاح مسیرهای اشتباه خود رشد می‌کنند. شایسته آن است که همه ما به منافع درازمدت و مصلحت جمعی همه ایرانیان و نسل‌های آتی بیندیشیم.

 

مرکز فضای مجازی نمایشگاه امنیت برگزار می‌کند

نمایشگاه بومی امنیت سایبری توسط مرکز ملی فضای مجازی و با همکاری سازمان پدافند غیرعامل برگزار می شود. به گزارش خبرنگار مهر، مرکز ملی فضای مجازی با همکاری سازمان پدافند غیرعامل و شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) نخستین نمایشگاه ابومی امنیت سایبری را با هدف شناسایی و همراهی با شرکتهای فناور در حوزه امنیت سایبر، یکشنبه سوم خردادماه جاری برگزار می کند. این نمایشگاه که با عنوان «بهره برداری از محصولات بومی تضمین امنیت پایدار» برپا می شود تا ششم خردادماه در مرکز ملی فضای مجازی دایر خواهد بود.

 

 

اعلام پیامکی موقعیت دانش‌آموزان به والدین

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی جدید، نظارت بر سرویس مدارس از طریق کنترل‌های هوشمند و استفاده از جی‌پی‌اس و سیستم‌های تکمیلی کنترل توسط تاکسیرانی انجام می شود.
علی‌اصغر احمدی مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در خصوص نرخ سرویس مدارس اظهار داشت: نرخ سرویس مدارس از استانی به استان دیگر فرق دارد و هر استان بر اساس مسافتی که دارد، آن را تعیین می‌کند. وی ادامه داد: اصولاً زمان اعلام نرخ سرویس مدارس، شهریور است اما تلاش می کنیم زمان اعلام نرخ زودتر باشد.
احمدی در خصوص امنیت سرویس مدارس گفت: اولاً سرویس‌ها را در قالب شرکت‌ها سامان می‌دهیم و شرکت‌ها افرادی را انتخاب می‌کنند که باید تاکسیرانی به آنها آموزش دهد و خود شرکت‌ها مسئول این افراد هستند. وی اضافه کرد: امسال نظارت از طریق کنترل‌های هوشمند و استفاده از جی‌پی‌اس و سیستم‌های تکمیلی کنترل توسط تاکسیرانی انجام می شود؛ برای نمونه وقتی دانش‌آموز در سرویس است به نزدیکی خانه یا مدرسه که می رسد، به ولی دانش‌آموز پیامک می‌رسد.
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: بخش دیگر نظارت راهنمایی و رانندگی است تا همان نظارتی که بر ایمنی رانندگی در سطح شهر اعمال می‌کنند به صورت شدیدتر بر روی سرویس‌های مدارس اعمال کنند.
وی در خصوص مهمترین برنامه‌های انجمن اولیا و مربیان گفت: انجمن اولیا و مربیان نقطه اتصال است و باید این پیوند بین خانواده‌ها و آموزش و پرورش به شکل همه جانبه محقق کرده و ارتقا یابد.
احمدی در گفت و گو با فارس ادامه داد: یکی از برنامه‌ها حضور اولیا در فرایند تعلیم و تربیت است و این را به اشکال مختلف سعی می‌کنیم محقق کنیم؛ تحقق مشارکت در قالب فعال کردن انجمن‌ها، کیفی کردن آن و شرکت در برنامه‌ریزی و سطح عملکرد اولیا به لحاظ تخصص و مهارت، از جمله برنامه‌هایی است که در آینده داریم.

 

 

رتبه‌بندی الکسا؛ استرتژی کسب درآمد سایت است؟

فروغ امینی – همه کسب‌و‌کارهایی که بازاریابی آنلاین انجام می‌دهند، روی افزایش نرخ مکالمه خود هدف‌گذاری می‌کنند. راه‌های متفاوتی برای جذب ترافیک مورد نظر وجود دارد. برخی از کسب‌وکارها برای به‌دست آوردن جایگاهی خوب در SERPs تلاش می‌کنند و برخی دیگر برای به‌دست آوردن ترافیک بیشتر. از طرفی هدف به‌دست آوردن موفقیت مالی، جزو اهداف همه اشخاص است.
با اینکه برای برخی از افراد به‌دست آوردن امتیاز بالا در گوگل، تنها راه شناخته‌شدن است، این تفکر نیز وجود دارد که یک جایگاه خوب در سیستم رتبه‌بندی الکسا می تواند به همان اندازه سودآفرین باشد.

×× رتبه‌بندی الکسا چیست؟
سایت alexa.com (که یکی از شاخه‌های فرعی آمازون است) یک سیستم رتبه‌بندی دارد که میزان بازدید از سایت‌های مختلف را بررسی کرده و عمومی می‌کند. الگوریتمی که سایت الکسا با استفاده از آن رتبه‌بندی ترافیک الکسا را محاسبه می‌کند، بر حسب میزان ترافیکی است که ابزار نصب‌شده الکسا طی سه ماه ثبت می‌کند.
این ترافیک بر پایه پارامترهایی همچون حصول و بازدید صفحه است. حصول به تعدادی از کاربران الکسا بر می‌گردد که از یک سایت مشخص در یک روز بازدید می‌کنند. بازدید صفحه نیز به تعداد دفعاتی بر می‌گردد که یک صفحه مشخص، به‌وسیله کاربران الکسا مورد بازدید قرار می‌گیرد. بنابراین اگر یک کاربر مشخص، یک سایت را چند بار در یک روز مشاهده کند، تمام این بازدیدها، یک بازدید ثبت می‌شود.
اولین گام از پروسه رتبه‌بندی، محاسبه روزانه میزان حصول و تعداد بازدیدهای صفحات برای تمام سایت‌ها است. رتبه‌بندی الکسا با محاسبه میانگین میزان حصول و بازدید صفحات، طی یک دوره زمانی مشخص (چند ماه) به‌دست می‌آید.

×× رتبه‌بندی الکسا چگونه کار می‌کند؟
برای شروع کافی است از سایت alexa.com بازدید کرده و نوار ابزار الکسا را دانلود کنید. این نوار ابزار یک تابع جست‌وجو در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نوار ابزار الکسا نه‌تنها اطلاعات را نمایش می‌دهد، بلکه داده‌ها را نیز برای سرور مرکزی ارسال می‌کند. بنابراین هر بار که شما از سایتی با استفاده از مرورگرهای Internet explorer یا Firefox که نوار ابزار الکسا روی آن نصب باشد بازدید کنید، اطلاعات برای سرور فرستاده می‌شود. داده‌های این‌چنینی از تمام کاربران وب که از نوار ابزار الکسا استفاده می‌کنند، جمع‌آوری می‌شود.
هرچه رتبه سایت در الکسا کمتر باشد، بهتر است. بیشتر افراد معتقدند اگر رتبه سایت شما زیر ۱۰۰ هزار باشد، سایت شما از ترافیک سنگینی برخوردار است.

آیا رتبه‌بندی الکسا همه‌چیز را ارزش‌گذاری می‌کند؟

×× مزایا
• ترافیک الکسا می‌تواند به‌عنوان یک ابزار هوش رقابتی مورد استفاده قرار گیرد، اما باید دقت کرد که حجم نمونه مخاطبان آن کوچک است. می‌توانید آدرس سایت رقیب خود را در قسمت Compare Sites وارد کنید و نتایج تلاش‌های بازاریابی خود را با رقبای خود مقایسه کنید.
• هرچه رتبه شما پایین‌تر باشد، بهتر است.
• به پشتیبانان سایت و آگهی‌کنندگان کمک می‌کند پتانسیل واقعی سایت شما را ببینند. هرچه رتبه شما بهتر باشد، تمایل آگهی‌کنندگان برای تبلیغ در سایت شما بیشتر می‌شود.
• صفحات شخصی مورد توجه قرار می‌گیرند و مانند سایت‌ها رتبه‌بندی می‌شوند. این صفحات شخصی معمولا یک علامت مجزا خواهند داشت.
• رتبه‌بندی الکسا اطلاعاتی در رابطه با سایت‌تان در اختیار شما قرار می‌دهد.

×× معایب
• از آنجا که همه اشخاص از نوار ابزار الکسا استفاده نمی‌کنند، بنابراین میلیون‌ها سایت با ترافیک بالا وجود دارد که به‌وسیله الکسا رتبه‌بندی نمی‌شود.
• بسیاری از افراد معتقدند این ابزار دقیق نبوده و ترافیک الکسا می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد.
• زیردامنه‌ها به‌صورت مجزا رتبه‌بندی نمی‌شوند و ترافیک کلی برای بالاترین سطح دامنه محاسبه می‌شود.

×× راه‌هایی برای بهبود رتبه الکسا
اگر شما خواهان افزایش ترافیک خود و بهبود رتبه‌تان در الکسا هستید، می‌توانید از روش‌هایی مانند آنچه در ذیل آمده، استفاده کنید:
• نوار ابزار الکسا را دانلود و نصب کنید.
• با استفاده از ویجت الکسا در سایت خود، نظر بازدیدکنندگان را جلب کنید.
• از مفاهیم مفید و پرمحتوا استفاده کنید و این مطالب را در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و صفحات مربوط به پشتیبان سایت قرار دهید.
• مطالبی در رابطه با الکسا در مقالات و وبلاگ خود قرار دهید. به این ترتیب به صفحه خود متصل می‌شوید که این کار رتبه شما را بهبود می‌بخشد.
• سعی کنید مقالات خود را در سایت‌هایی همچون dig.com، del.icio.us یا www.stumbleupon.com قرار دهید.
• با کلیدواژه‌های مرتبط با الکسا سایت خود را بهینه کنید.
• دوستان خود را با نوار ابزار الکسا آشنا کنید و آنها را تشویق کنید تا آن را نصب کرده و از سایت شما نیز بازدید کنند.

×× جمع‌بندی
همان‌طور که در این مقاله آمد، جنبه‌های مثبت و منفی برای رتبه‌بندی الکسا وجود دارد. بیشتر افراد الکسا را ابزاری برای تبلیغات مستقیم می‌دانند. با دانستن این موضوع که رتبه‌بندی الکسا برای یک سایت با توجه به تعداد بازدیدکنندگانی که نوار ابزار الکسا را نصب کرده‌اند و از یک سایت مشخص بازدید می‌کنند محاسبه می‌شود، اما نتایج این رتبه‌بندی در بیشتر موارد دقیق نیست.
با وجود این، رتبه‌بندی الکسا برای سایت‌هایی با ترافیک بالا می‌تواند مفید باشد. به عنوان یک استراتژی کسب درآمد سایت، می‌توان گفت رتبه‌بندی الکسا می‌تواند راه‌حل صحیحی باشد.

هک موبایل تنها با یک انگشت!
یک افسر سابق نیروی دریایی آمریکا قطعه ای اختراع کرده که با استفاده از آن می توان به تلفن‌های همراه به راحتی نفوذ کرد.
این روزها با پیشرفت فناوری چندان عجیب نیست که وسایلی زیر پوست انسان جاسازی شده و برای مصارف پزشکی، علمی و… استفاده شود. اما مورد عجیب دیگری وجود دارد که نه برای اهداف پزشکی است و نه وسیله ای برای سرگرمی! یک افسر سابق نیروی دریایی آمریکا که اکنون در شرکت فناوری APA کار می کند قطعه ای اختراع کرده است که با استفاده از آن می توان به تلفن های همراه به راحتی نفوذ کرد.
اگر شما چند ثانیه گوشی خود را در اختیار این فرد قرار دهید با استفاده از یک نوع فناوری جدید می تواند رمز آن را به دست آورد، اعلان های آن را چک کند و به گالری عکس های شما هم سرک بکشد.
گفته می شود این قطعه اختراع شده می تواند آینده امنیت سایبری را متحول نماید. این قطعه در انگشت دست فرد قرار می گیرد و همان طور که مخترع آن، این قطعه را به آزمایش گذاشته، با لمس گوشی توسط انگشت می توان به محتویات تلفن های همراه دیگران نفوذ کرد. البته سازنده این قطعه گفته است که آن را نه برای اهداف خرابکارنه، بلکه برای اثبات نا امن بودن تلفن های همراه ساخته است.
او می گوید: «قصد داشتم اثبات کنم که بالاخره یک روز رایانه ها و دستگاه های پردازشی می توانند به راحتی تلفن های همراه ما را هک کنند.»

 

ابزار جدید اندروید برای درمان اختلالات خواب

این روزها گوشی هوشمند به جز وظایف اصلی خود در دیگر زمینه‌ها هم به کار می‌رود و توانایی‌های آن برای تشخیص انواع بیماری و کمک به درمان آنها افزایش یافته است. بر اساس پیشرفت‌های اخیر گوشی هوشمند می‌تواند عفونت گوش، برخی از انواع سرطان، HIV مثبت و … را تشخیص دهد.
اما هم‌اکنون گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن ابزار کاربردی ویژه‌ای برای دستگاه‌های موبایلی ساخته‌اند که با آن می‌توان اختلالات خواب را با دقت روش‌های نوین پزشکی بررسی کرد تا نیاز به استفاده از تجهیزات گران‌قیمت بیمارستانی برطرف شود.
دانشمندان می‌گویند که احساس ناراحتی و شرایط نامناسب زندگی باعث شده است ۲۵ میلیون آمریکایی با اختلالات خواب مواجه شوند و بسیاری از آنها هم از این مشکل بی‌خبرند. این نوع اختلالات معمولا به دنبال مشکلات سیستم تنفسی بروز می‌کند و عدم عبور و مرور آسان هوا برخی مشکلات جدی را باعث می‌شود.
ابزار کاربردی جدید با نام ApneaApp شناخته می‌شود که فعلا فقط برای گوشی‌های اندرویدی ساخته شده است و در قالب گیرنده صوتی، به صورت مرتب حرکات شکم، پا و دیگر اعضای بدن را مانیتور می‌کند تا تمامی تغییرات در سیستم تنفسی را مورد تحلیل قرار دهد.
خفاش‌ها در فضاهای تاریک با ارسال امواج مافوق‌صوت و گوش دادن به انعکاس آنها مسیر خود را پیدا می‌کنند و کارشناسان با الهام گرفتن از این سیستم، ابزار جدید را تولید کرده‌اند. بر این اساس ApneaApp به صورت مرتب امواج مافوق‌صوت را به بدن انسان ارسال می‌کند و با تحلیل بازتاب آن درمی یابد که چه مشکلاتی به وجود آمده است.
امواجی که این ابزار تولید می‌کند در طول موجی تعریف شده‌اند که انسان قادر به شنیدن آنها نیست. این ابزار هوشمند همچنین می‌تواند دیگر امواج محیطی از جمله صدای اتومبیل‌ها یا صحبت کردن افراد را فیلتر کند تا فقط آنچه که برای تحلیل شرایط خواب لازم است را در اختیار بگیرد و نتیجه نهایی را ارایه دهد.
محققان دانشگاه واشنگتن برای به نتیجه رساندن این پروژه بزرگ علاوه بر سیستم گیرنده و فرستنده امواج صوتی، الگوریتم‌های پیچیده‌ای را تعریف کردند که می‌تواند اطلاعات دریافتی را در کوتاه‌ترین زمان تحلیل کند و نتایج آن را در قالب گزارش‌های قابل قبول ارایه دهد.
«شیام گولاکوتا» مدیر آزمایشگاه شبکه‌ها و سیستم‌های موبایلی در دانشگاه واشنگتن گفت: «گوشی‌های هوشمند امروزی قابلیت‌های فراوانی دارند که از همه آنها استفاده نمی‌کنیم. با استفاده از حسگرهای معمول که در بیشتر گوشی‌های هوشمند امروزی موجود است، شما می‌توانید اطلاعات جالبی را در مورد وضعیت سلامت خود دریافت کنید».
البته ابزار کاربردی ApneaApp هنوز به صورت آزمایشی استفاده می‌شود.

 

 

 

 

۵۶۵۶

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا