۱۵ساله‌ها برای کارت ملی هوشمند به این سایت بروند

کارت‌های ملی تا پایان سال اعتبار دارند

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تمامی کارت‌های ملی با هر تاریخ اعتباری تا پایان سال ۹۴ اعتبار دارند.
حمید پارسایی در گفت‌وگو با فارس، درباره مهلت اعتبار کارت‌های ملی کاغذی اظهار داشت: تمامی کارت‌های ملی با هر تاریخ اعتباری تا پایان سال ۹۴ اعتبار دارند.
وی ادامه داد: در صورتی که صدور کارت‌های هوشمند ملی که از نیمه دوم امسال فراخوان آن آغاز می‌شود، برای تمامی ایرانیان صادر نشود اعتبار کارت‌های ملی قدیمی تا پایان این پروسه ادامه دارد.
پارسایی درباره پیش‌ ثبت‌نام کارت‌های هوشمند ملی اظهار داشت: در حال حاضر افرادی که به سن ۱۵ سال تمام می‌رسند می‌توانند با مراجعه به سایت ثبت‌احوال به نشانی www.sabteahval.ir مراجعه کنند و نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند.
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور افزود: پس از پیش ثبت‌نام با گذشت ۲۴ ساعت می‌توانند نوبت ارائه مدارک برای دریافت کارت هوشمند ملی را بگیرند که در حال حاضر به دنبال این هستیم که این مدت زمان را کاهش دهیم.
وی افزود: هر ساله بیش از یک میلیون و ۵۰۰ نفر در کشور وارد سن ۱۵ سال می‌شوند که می‌توانند نسبت به دریافت کارت ملی اقدام کنند.
پارسایی یادآور شد: هنوز فراخوانی برای صدور کارت هوشمند ملی صادر نشده است و این پیش ثبت‌نام فقط برای افرادی است که برای اولین بار کارت ملی دریافت می‌کنند و به سن ۱۵ سال رسیده‌اند.

 

برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای تصویب شد
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای تصویب شد.
محمدرضا کشاورزی با اشاره به مصوبه جلسه هجدهم مورخ ۱۳۹۳/۳/۱۰ شورای عالی فضای مجازی در خصوص «مجموعه اقدامات دارای فوریت فضای مجازی کشور» گفت: براساس این مصوبه ماموریت تدوین برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یکی از اقدامات دارای فوریت به کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی کشور واگذار شده است.
وی افزود: مرکز ملی فضای مجازی کشور در راستای اجرای این ماموریت و تهیه برنامه مربوطه با استفاده از ظرفیت سازمان‌‌های مختلف و ایجاد هماهنگی میان آنها و با بررسی وضعیت موجود کشور، مشکلات پیش‌رو و اهداف تعیین شده در اسناد بالا دستی و با استفاده از بررسی تجربه دیگر کشورهای جهان نسبت به تدوین این برنامه اقدام کرده است.
او تاکید کرد: در تدوین این برنامه ضمن بررسی تجربیات از نظرات اساتید دانشگاه، نخبگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان، اصحاب رسانه، کارشناسان مذهبی و فرهنگی و مسئولان و متولیان این حوزه نیز استفاده شده است.
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: رشد و توسعه صنعت، تنها با فراهم کردن تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز حاصل می‌شود و در این برنامه سعی شده نگاه جامعی به مشکلات کشور و راهکارهای مناسب برای حل مشکلات اندیشیده شود تا تمامی شرایط لازم برای توسعه صنعت فراهم آید.
وی خاطر نشان کرد: برآورد می‌شود در صورت اجرای این طرح توسط دستگاه‌های متولی، ساختار صنعت بازی‌های رایانه‌ای دچار تحول عظیمی شود و شرایط برای تولید بازی بالاخص بازی‌های برخط فراهم آید.

دسترسی ۹۰ درصد روستاها به ارتباطات پهن باند تا ۲۰۲۰
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی گفت: این سازمان برای توسعه ارتباطات پهن باند در کشور، در یک سال گذشته گام‌های خوبی برداشته است.
علی‌اصغر عمیدیان با اشاره به اینکه شعار سال گذشته اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور (ITU) “پهن باند برای توسعه پایدار” بود، عنوان کرد: با توجه به اهداف برنامه پنجم در حوزه توسعه ارتباطات و فناوری ا طلاعات، در سال گذشته رویکردها و راهبردهای کلان پهن باند ملی برای کشور به عنوان زیربنا و خط مشی اصلی در ایجاد و توسعه شبکه پهن باند تدوین شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پروانه فعالیت اپراتورهای تلفن همراه برای ارائه خدمات تلفن همراه پهن باند با هدف کمک به توسعه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات ارتقاء یافت تا به دلیل ماهیت نسل‌های سوم (۳G) و چهارم (۴G) تلفن همراه از جمله دسترسی به شبکه اینترنت با سرعت و کیفیت بالا و به ویژه با قابلیت تحرک و همچنین نفوذ بالا، به گردش اطلاعات در داخل کشور کمک کند.
وی درباره صدور پروانه با رویکرد توسعه پهن باند و دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: با توجه به این اهداف، در ارتقای پروانه‌ها، نقاط ضعف موجود اصلاح شده و پروانه‌های جدید با رویکرد بی‌طرفی نسبی نسبت به فناوری (Technology Nuetrality) اعطا شدند.
او افزود: از سوی دیگر با توجه به ضرورت ساماندهی پروانه‌های حوزه ارائه خدمات ارتباطی، انتقال داده و اینترنت باند پهن ثابت، حذف وابستگی به فناوری، سرعت بخشیدن به توسعه خدمات در سراسر کشور و ارتقاء سطح فعالیت شرکت‌های توانمند در حوزه ICT، اصول حاکم بر صدور پروانه‌های ثابت و خدمات ارتباطی ثابت در کشور (FCP) و servco تصویب شده و در حال حاضر شرایط برای تجمیع و ساماندهی پروانه‌های این حوزه فراهم شده است.
عمیدیان با اشاره به قطعنامه اجلاس نمایندگان مختار ITU در سال ۲۰۱۴ (pp-14) گفت: در این قطعنامه، براساس چشم‌انداز مشترک جهانی برای توسعه ICT در سال ۲۰۲۰، بایستی ۵۰ درصد از خانوارها به اینترنت دسترسی داشته و ۵۰ درصد از افراد در کشورهای در حال توسعه نیز از اینترنت پهن باند استفاده کنند.
وی افزود: همچنین براساس این قطعنامه در بخش فراهم‌کردن امکان بهره‌برداری از پهن باند برای عموم، تا سال ۲۰۲۰ هزینه سرویس‌های پهن باند نباید بیشتر از ۵ درصد متوسط درآمد ماهیانه در کشورهای در حال توسعه باشد و در قالب هدف‌گذاری جهانی، بایستی ۹۰ درصد از خانوارهای روستائی تحت پوشش سرویس‌های پهن باند قرار گیرند.

 

۵۶۵۶

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا