چرا باید اختیارات وزیر ارتباطات را به یک شورا واگذار کنیم؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمدباقر نوبخت در جریان بررسی کلیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: طرحی که با عنوان ادغام شورای عالی مجازی و شورای عالی فناوری اطلاعات در حال حاضر مورد بررسی نمایندگان محترم قرار گرفت، با مقدمه‌ای آغاز شد که هدف توجیهی ارائه این طرح و دلایل آن را بیان کرد.

نوبخت در ادامه افزود: با استناد به هدفی که مورد نظر طراحان محترم است و استناد به دلایلی که صورت گرفت پیشنهاد حذف ماده ۴ بیان شد.

وی تصریح کرد: دلایلی که در این باره مورد توجه برخی نمایندگان بود و منعقد شد اطلاعات نادرستی را در اختیار نمایندگان محترم قرار داد و من مورد به مورد این نادرستی اطلاعات و عدم دقت در مورد آن را توضیح خواهم داد و به بیان آثار منفی اجرای چنین پیشنهادی خواهم پرداخت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این هدف بر آنچه که مقام معظم رهبری در ارتباط با تشکیل شورای عالی مجازی بیان کردند، تاکید و تصریح شده است؛ یعنی هدف طراحان این است که چون مقام معظم رهبری طرح شورای عالی مجازی را ابلاغ فرموده‌اند در راستای بهینه کردن زمینه اجرای مصوبات این شورای عالی قرار است شورای عالی فناوری ارتباطات منحل شود.

نوبخت یادآور شد: با توجه به تفاوت ماموریت و مسئولیتی که برای شورای عالی مجازی و شورای عالی فناوری ارتباطات وجود دارد، اساسا این هدف امکان‌پذیر نیست؛ چرا که وظایف شورای عالی مجازی که مورد نظر رهبر معظم انقلاب است به این موضوع ارتباطی ندارد. اما در بیان همکاران و در نگارش متن اینگونه عنوان شده بود که گویا منویات مقام معظم انقلاب مبنی بر این است که این ادغام صورت بگیرد که در همین راستا من از ریاست مجلس که همواره منویات و نظرات رهبر معظم انقلاب را در مورد طرح‌ها و لوایح به مجلس منعکس می‌کنند، خواهش می‌کنم در این باره اظهارنظر کنند.

وی افزود: برای دولت نیز مهم است که اگر واقعا نظر رهبر معظم انقلاب یا دفتر ایشان در مورد این طرح باعث شده باشد که این مساله به مجلس بیاید خواهش می‌کنم که ریاست محترم مجلس آن‌ر ا اعلام کند و دولت نیز در همین راستا نظر خود را تغییر دهد و منطبق با منویات رهبر معظم انقلاب عمل کند.

همچنین لاریجانی در ادامه افزود: چیزی در مورد این طرح  به ما ابلاغ نشده است، بنابراین بحث خودتان را در این رابطه ادامه دهید.

نوبخت در ادامه افزود: اینکه برخی نمایندگان برای این طرح به این ترتیب موضوع را منعکس کنند، درست نیست و دلایلی که طراحان برای این طرح ارائه دادند منتفی است.

وی ادامه داد: همچنین در طرح مذکور آمده است که ترکیب شورای عالی فضای مجازی بسیار جامع‌تر از شورای عالی فناوری اطلاعات بوده و این در حالی است که همه اعضای شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی مجازی حضور ندارند به طوریکه هم اکنون ۱۲ وزیر در شورای عالی فناوری حضور داشته که در شورای دیگر دیده نشده‌اند.

سخنگوی دولت ادامه داد: از طرفی دیگر وظیفه اصلی شورای عالی فضای مجازی عمدتا به بحث شبکه‌های اجتماعی و اینترنت معطوف می‌شود اما در شورای عالی فناوری اطلاعات بیشتر به بحث دولت الکترونیک پرداخته شده است. همچنین این سوال پیش می‌آید که چرا اختیارات یک وزیر را باید به یک شورا واگذار کنیم؟

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا