تصویب کلیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی کلیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی و حذف ماده ۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مورد بررسی قرار دادند.

وکلای ملت پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان در نهایت کلیات این طرح را با ۱۳۵ طرح موافق، ۸۰ رای مخالف و ۹ رای ممتنع ازمجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب کردند.

طرح مذکور دارای یک مقدمه و یک ماده واحده است که در صورت تصویب نهایی آن ماده ۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تشکیل شورای عالی فناوری اطلاعات حذف می‌شود.

به گزارش تسنیم، پس از تصویب کلیات این طرح، احمد توکلی نماینده مردم تهران طی اخطاری بیان کرد که در این موضوع برخی از وظایف وزارت ارتباطات بر زمین می‌ماند و تفکیکی بین وظایف وزارت اطلاعات و ادغام این دو شورا با یکدیگر صورت نگرفته است.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز پس از استماع این اخطار خطاب به نمایندگان مجلس گفت: آقای توکلی معتقد بودند که برخی از وظایف وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حذف ماده ۴ بر زمین می‌ماند، لذا پیشنهاد می‌کنم که این طرح دو شوری شود و جزئیات آن برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع شود تا این وظایف تفکیک شده و وظایف شورای فضای مجازی تعیین تکلیف شود.

بنابراین با پیشنهاد رئیس مجلس و موافقت نمایندگان این طرح مجددا به کمیسیون صنایع بازگشت.

رییس مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به نوبخت، گفت: مطلبی از طرف رهبری در مورد این طرح به ما منتقل نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در جریان رسیدگی به طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی و حذف ماده ۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: طرحی که اکنون در دستور کار مجلس قرار گرفته است به این نکته تاکید دارد که در راستای اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی قرار است که شورای فناوری اطلاعات منحل و در شورای عالی فضای مجازی ادغام شود.

وی همچنین اظهار کرد: تعدادی از نمایندگان به بنده رجوع کردند که این طرح در جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری تهیه شده است البته فکر می‌کنم اگر رهبری نظری داشتند از طریق رییس مجلس به ما ابلاغ می‌کردند.

بر اساس این گزارش، علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در این باره اظهار کرد: مطلبی از طرف رهبری در مورد این طرح به ما منتقل نشده است.

نوبخت با اشاره به اعضای شورای عالی فضای مجازی گفت: اطلاعات نادرست و غلطی در اختیار نمایندگان است که اعضای شورای عالی فضای مجازی در شورای عالی فناوری اطلاعات عضویت دارند در حالی که ۱۲ وزیر عضو شورای فناوری اطلاعات هستند که در شورای عالی فضای مجازی حضور ندارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین یادآور شد: در بودجه ۹۴ بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار وزارت ارتباطات قرار داده شد که با سیاست‌های شورا آن را به منظور تقویت زیرساخت‌ها توزیع کند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا