افشاگری مأمور سابق NSA در مورد ضعف شدید امنیتی اپل

مدت زمانی طولانی است که محصولات اپل همچون لپ‌تاپ‌های این شرکت که از سیستم عامل OS X استفاده می‌کنند،‌ امن‌ترین دستگاه‌ها و سیستم عامل شناخته می‌شوند؛ اما متأسفانه به نظر این نگاه کاملا اشتباه است. بنا بر اظهارات اخیر یکی از متخصصین امنیتی سابق NSA ابزارهای امنیتی اپل برای سیستم عامل دسکتاپ این شرکت آن گونه که تصور می‌شود کارا و مطمئن نیست. 

به گزارش «تابناک»، این موضوعی است که Patrick Wardle یکی از متخصصین ارشد امنیتی سابق در NSA مطرح کرده است. به گفته وی، مکانیزم‌های امنیتی اپل برای حفاظت در برابر حملات سایبری همچون Gatekeeper و XProtect و سند باکس کردن، همگی مکانیزم‌هایی هستند که‌ به سادگی دور زده می‌شوند و به شکلی «بی‌دردسر» قابل نفوذ هستند.

وی ضمن افشای این موضوع بیان کرده است، هرچند آنتی ویروس‌ها و نرم افزارهای امنیتی وجود دارند که می‌توانند اغلب تهدیدات را شناسایی کنند، ‌شرکت اپل به هیچ وجه آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات پیشرفته‌تری که از سوی هکرهای دولتی به وجود آمده و ظهور می‌کنند، ندارد.

افشاگری مامور سابق NSA در مورد ضعف شدید امنیتی اپل

واردل همچنین طی تحقیقات خود در این زمینه توانسته است یک بار به سادگی یکی از به‌روزرسانی‌های امنیتی اپل برای OS X و در راستای پر کردن یک خلأ امنیتی و راه نفوذ را منحرف و یک کد بدافزار طراحی خود را برای آزمایش ‌روی این سیستم عامل تولید کرده است که همه آنتی ویروس‌های موجود از شناسایی آن عاجز بودند.

وی همچنین بیان کرده است، راهی را برای دور زدن مکانیزم امنیتی OS X با نام Gatekeeper پیدا کرده است که به وسیله آن توانسته کد‌های مخرب را در دانلود‌های کاربر تزریق کند.

افشاگری مامور سابق NSA در مورد ضعف شدید امنیتی اپل

این تحقیقات و افشاگری‌های واردل در خصوص ضعف‌های عمیق امنیتی سیستم عامل اپل، در حالی است که نظر عمومی بر این است که سیستم عامل‌های اپل، یکی از امن‌ترین سیستم عامل‌های موجود است. البته پیش از این نیز گزارش NVD از میزان آسیب‌پذیری‌های کشف شده در بین نرم‌افزار‌ها و سیستم عامل‌ها برای سال ۲۰۱۴ نشان می‌داد، ‌سیستم عامل‌های دسکتاپ و موبایل اپل در صدر آسیب پذیر‌ترین سیستم عامل‌ها قرار داشتند.

افشاگری مامور سابق NSA در مورد ضعف شدید امنیتی اپل


واردل اشاره کرده ‌که یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با این ضعف امنیتی این است که شرکت اپل اقدام به پرداخت مبالغی جایزه برای هکر‌ها در راستای شناسایی خلا‌های امنیتی و پیشنهاد کاربردی برای پر کردن آن‌ها در سیستم عامل خود کند؛ آنچه ‌در اصطلاح فنی از آن به عنوان Bug Bounties یا کمک در راه رفع مشکلات فنی یاد می‌شود.

البته واردل اشاره کرده ‌که در این تحقیق قصد آن را نداشته ‌که به اعتبار شرکت اپل لطمه‌ای رساند و گفته‌ به بسیاری از محصولات این شرکت علاقه دارد و خود، یک‌ آیفون و آی‌پد نیز خریداری کرده است. وی همچنین در این باره افزوده که تنها هدفش از این افشاگری این است که محصولات شرکت اپل به لحاظ امنیتی بیش از گذشته تقویت شده و بهبود یابند.

 

منبع: تابناک

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا