پایان دوره سه ساله اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی

روز ۱۷ اسفند‌ماه سال ۱۳۹۰ به واسطه حکمی از سوی مقام معظم رهبری شورایی با نام شورای عالی فضای مجازی آغاز به کار کرد.

شورای عالی فضای مجازی وظیفه داشت مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد کند تا با اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.

در قالب حکم اولیه تشکیل این شورا از رییس جمهور به عنوان رییس این شورا یاد شده و از رییس مجلس شورای اسلامی، رییس قوه قضاییه، رییس سازمان صدا‌وسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رییس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، فرماند کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان دیگر اعضای حقوقی این شورا نام برده شد.

همچنین در حکمی که در ۱۷ اسفند‌ماه سال ۱۳۹۰ منتشر شد، از دکتر حمید شهریاری، سید جواد مظلومی، مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی، رسول جلیلی، محمد سرافراز و علیرضا شاه‌میرزایی به عنوان اعضای حقیقی این شورا نام برده و اینگونه عنوان شد که این افراد برای فعالیت سه ساله در این شورا تعیین می‌شوند.

حال از تاریخ سه ساله فعالیت این اعضا بیش از دوماه می‌گذرد. البته در میان اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی ظرف این سه سال نیز تغییراتی صورت گرفته که از جمله آنها می‌توان به محمد سرافراز اشاره کرد که با شروع مسوولیت او در سازمان صدا‌وسیما وی به عنوان عضو حقوقی شورا محسوب شده است.

همچنین پس از ایجاد تغییر در مدیریت سازمان صدا‌وسیما، عزت‌الله ضرغامی – رییس سابق این سازمان – به واسطه حکمی به عنوان عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی معرفی شد که طبیعتا با توجه به تاریخ صدور حکم وی، فعالیت او به عنوان عضو حقیقی این شورا همچنان ادامه داشته و هنوز تاریخ حکم به پایان نرسیده است.

مهدی اخوان به‌آبادی نیز دیگر عضو شورای عالی فضای مجازی است که پیش از این به عنوان دبیر این شورا فعالیت داشت، اما با تغییر در مدیریت این شورا، وی نیز در قالب حکمی به عنوان عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی معرفی شد که طبیعتا دوره حکم او هم هنوز به پایان نرسیده است.

رضا تقی‌پور – وزیر سابق ارتباطات – نیز از دیگر اعضای این شوراست که با پایان یافتن دوره وزارتش در وزارت ارتباطات به عنوان عضو حقیقی این شورا معرفی شد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا