سوم اردیبهشت، روزجهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات

فریبا مهدیون عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مدیر اجرایی مراسم روز جهانی دختران و ICT، گفت: با توجه به اهمیت نقش فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی در تمام عرصه های زندگی و افزایش تخصص زنان در حوزه ICT به عنوان نیمی از جمعیت جهان، اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) به عنوان نهاد تخصصی سازمان ملل متحد در حوزه مخابرات و ICT ، روز ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت ماه) را به عنوان “روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات” نام گذاری کرده است.

مهدیون در خصوص برگزاری مشابه این رویداد برای دختران ایرانی، ادامه داد: در ایران سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، کمیته زنان در مهندسی IEEEبخش ایران، دانشگاه شریعتی و انجمن زنان کار آفرین در نظر دارند در آستانه روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات (International girls in ICT DAY) رویدادی را در روز ۸ اردیبهشت ماه جاری و در محل دانشگاه شریعتی تهران برگزار کنند.

وی ادامه داد: در این مراسم علاوه بر بانوان مدیر و صاحب ایده و کسب و کار ICT از حوزه دولت و بخش خصوصی، دختران دانشجو و دانش آموز، اساتید دانشکده‌های ICT تهران و همچنین سفیر ITUحضور خواهند داشت.

مهدیون در خصوص اهداف برگزاری این همایش گفت: مراسم روز دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات با شعار “توسعه دانش و تغییر نگرش” و با اهداف “ترغیب و ترویج دختران و زنان جوان به تحصیل در رشته های مهندسی IT ” و ” تربیت نیروی متخصص مورد نیاز جامعه در این حوزه” برگزار می شود.

عضو هیات مدیره سازمان نصر تهران با اشاره به برنامه های این مراسم ادامه داد: این برنامه در چند بخش شامل برگزاری کارگاه های آموزشی با هدف ارائه تکنولوژی های جدید در حوزه ICT مانند Mobile Application Building ، UX Design و Create Animations and Games و همچنین معرفی و سخنرانی الگوهای موفق بانوان فعال ICT از بخش خصوصی، دولت و دانشگاهی است.

مهدیون با بیان اینکه مخاطبان این کارگاه های آموزشی دانشجویان رشته های مرتبط با ICT هستند، افزود: هریک از کارگاه ها در یک بازه زمانی ۹۰ دقیقه ای و برای ۲۵نفر شرکت کننده برگزار می شود. در انتهای کارگاه سه نفر به عنوان برندگان کارگاه توسط ارائه دهندگان انتخاب و به کمیته برگزاری رویداد معرفی می شوند که در انتهای رویداد و در بخش اختتامیه به برندگان جوائزی اهدا خواهد شد.

مدیر اجرایی مراسم روز جهانی دختران و ICT تاکید کرد: در انتهای این مراسم همچنین به تمام شرکت کنندگان گواهی نامه مورد تایید ITU ارائه خواهد شد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا