نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر ارتباطات قانع نشدند/کارت زرد مجلس به واعظی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که امروز (سه شنبه) برای پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر و مرتضی آقا تهرانی نمایندگان مشهد و کلات و تهران ، ری، شمیرانات و اسلامشهر به مجلس آمد، نتوانست سوال کنندگان و دیگر نمایندگان را قانع کند.

در این رای گیری از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در جلسه، ۹۹ نماینده رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع دادند. تنها ۷۰ نماینده پاسخ های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را قانع کننده دانستند.

** اینترنت با قیمت بالا و کیفیت پایین و بدون هیچ مدیریتی به مردم ارایه می شود

نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال خود از محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات پس از وزارت نفت پردرآمدترین وزارتخانه است که بالغ از پنج میلیارد تومان درآمد دارد که ۱۰۰ درصد آن قابل تحقق است.

وی افزود: در بحث شبکه ملی اطلاعات که می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند مجلس هر سال عدد و رقم زیادی بابت این موضوع پیش بینی می کند اما وزارت ارتباطات بجز چند اسلاید و پاورپوینت چیز دیگری به مجلس ارایه نمی دهد و آنچه ما مشاهده می کنیم این است که کار بیش از پنج درصد جلو نرفته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اینترنت امری ضروری و جدایی ناپذیر برای زندگی امروز مردم بشمار می رود اما اینترنت ما امروز همراه با شبکه ملی اطلاعات نشده است و این موضوع موجب تحمیل هزینه ای زیاد برای کاری بی کیفیت به مردم شده است و ما ۱۰ برابر آنچه ارایه می دهیم هزینه به مردم تحمیل می شود.

پژمانفر اظهارداشت: اینترنت خارجی با قیمت بالا و کیفیت پایین و بدون هیچ مدیریتی به مردم ارایه می شود؛عدم شفافیت در زمان بندی و مفهوم شبکه ملی اطلاعات، عدم روشن بودن سیاست دولت در قبال آن و دیگر سوالات از جمله سوالات ما در این زیمنه است.

وی با بیان این که پاسخ قانع کننده ای در برابر این سوالات دریافت نکرده ایم، خاطرنشان کرد: به دلیل این مسایل ما امروز برای ارایه اینترنت به مردم دست در جیب آنها می کنیم.

** گزارش کمیسیون فرهنگی از رسیدگی به سوال از وزیر ارتباطات

در ابتدای رسیدگی به سوال از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس از بررسی به این سوال در این کمیسیون توسط حجت الاسلام و المسلمین طاهری مجلس قرائت شد.

در گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس آمده است: محمود واعظی وزیر ارتباطات برای پاسخ به سوال دو نماینده در این کمیسیون حضور یافت که در ابتدا پژمانفر نماینده مشهد بیان کرد که ماده دو قانون برنامه پنجم تکلیفی را درباره لزوم ارائه پیوست فرهنگی برای طرح های مهم معین کرده است، آیا پیوست فرهنگی برای طرح مهم ارائه شده است؟ و چرا در توسعه پهنای باند به توانایی و ظرفیت های داخلی اهمیت داده نمی شود؟

در ادامه این گزارش تاکید شده است: واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوالات گفت وزارت ارتباطات بنای تصدی گری ندارد، همه خدمات از طریق اپراتورها، شرکت ها و بخش خصوصی انجام می شود و بخش خصوصی است که ملزم به داشتن و اجرای پیوست فرهنگی است و ما در هنگام صدور پروانه برای بخش خصوصی از آنها امضا می گیریم که باید پیوست فرهنگی را اجرا کنند.

کمیسیون فرهنگی مجلس در گزارش خود یادآور شد: وزیر ارتباطات بیان کرد همه کسانی که به دنبال اینترنت هستند برای کار ناصواب نیست و بیشترین فشار در خصوص افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند از طرف اساتید حوزه علمیه، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و مجلس است و ما کار شبکه ملی اطلاعات را مرحله به مرحله انجام می دهیم.

در این گزارش خاطرنشان شده است: وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد که ما می خواهیم تا پایان امسال در چهار تا پنج شهر بصورت پایلوت این موضوع را اجرایی کنیم، ما آمادگی داریم بصورت رایگان میزبان همه محتوای تولید داخل باشیم و امکان فنی آن را در اختیار تمام کسانی که تولید محتوا می کنند بگذاریم.

در ادامه این گزارش آمده است وزیر ارتباطات بیان کرد اکه استفاده از توان داخلی از سیاست های جدی این وزارتخانه است و برای اولین بار در اردیبهشت امسال خط تهران – اصفهان با ظرفیت ۴۰۰ گیگابایت با ارائه هر گونه خدمات تلفن همراه و پهنای باند منوط به رعایت کامل شرایط و مقرارت جاری است.

در پایان این گزارش آمده است: در این جلسه نمایندگان سوال کننده از پاسخ های وزیر قانع نشدند و کمیسیون قلمرو سوال را ملی دانست.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا