نقشه راه عملیات پژوهشی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در حال تدوین است

دکتر خوانساری با بیان اینکه مطالعات اولیه در حوزه ۵G انجام شده ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک بتوان با گام‌ها و برنامه‌های پژوهشی عملیاتی را در این حوزه تدوین و در اختیار علاقه مندان و مسئولان قرار داد.

وی اظهار کرد: این رویداد مهم با استفاده از توان و ظرفیتهای متخصصان و پژوهشگران داخلی و بهره گیری از تجربیات و نقطه نظرات متخصصان خارجی صورت می‌گیرد.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: فعالیت‌ها و اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی در این حوزه براساس نقشه راه انجام خواهد شد تا شاهد دستاوردهای مناسبی در این زمینه باشیم و بتوانیم خدمات بهتری به مردم ارایه دهیم.

وی به برگزاری همایش ۵G در خردادماه سال جاری اشاره کرد و گفت: این همایش با حضور متخصصان و مسوولان داخلی و افراد خبره خارجی در این زمینه برپا می‌شود تا از توان و تجربیان آنان در این زمینه استفاده شود.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: محققان متعهد و متخصص پژوهشگاه نیز در خصوص ارزیابی این فناوری نوین و آینده پژوهی حوزه ۵G پروژه ای را انجام داده اند.

وی بیان کرد: هرچند برخی از شرکت‌ها تحقیقاتی در زمینه نسل پنجم شبکه تلفن همراه به عمل آوردند اما هنوز هیچ استاندارد و باند فرکانسی برای این نسل نهایی نشده است.

خوانساری، شناسایی نیازهای جامعه درحوزه فناوری‌های ارتباطی واطلاعاتی را از مهمترین اولویت‌های این پژوهشگاه دانست و اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی‌های دقیق بتوانیم دسترسی مناسب و دقیق برگرفته از فناوری‌های نوین را در اختیار مردم قرار دهیم.

نامگذاری نسل‌های تلفن همراه عموما به تغییر ماهیت بنیادی خدمت ارایه شده اشاره دارد. سرعت بالا و متناسب با نوع سرویس از جمله خصوصیات ۵G است و کاربران با اطمینان و در همه جا و همه وقت می‌توانند به اطلاعات و داده‌ها دسترسی داشته باشند.

تحقیقات در مورد نسل پنجم شبکه تلفن همراه چند سالی شروع شده و انتظار می‌رود این نسل تا سال ۲۰۲۰ میلادی به بهره برداری برسد.

در سال ۱۹۸۱ نسل اول تلفن همراه با تلفن‌های همراه آنالوگ آغاز شد هنگامی که فناوری آنالوگ جای خود را به فناوری دیجیتال می‌داد نسل دوم تلفن همراه در سال ۱۹۹۲ کار خود را شروع کرد.

در سال ۲۰۰۱ یعنی زمانی که پشتیبانی از چند رسانه ای‌ها (مانند ارتباط تصویری) کلید خورد نسل سوم تلفن همراه شروع شد. انتظار می‌رود در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ نسل چهارم ‘واقعی’ تلفن همراه که پروتکل شبکه آن اساساً مبتنی بر اینترنت خواهد بود منجر به ایجاد امکان اتصال پهن باند چند گیگابیتی شود.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا