جدایی سازمان فضایی از وزارت ارتباطات بار مالی را به دولت تحمیل کرد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزرت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمید فاضلی با تاکید بر اهمیت الحاق سازمان فضایی ایران به وزارت ارتباطات، افزود: این وزارتخانه سرمایه بزرگی برای حفظ و انسجام فعالیت های سازمان فضایی است.

وی با بیان آنکه انگیزه و پشتکار وزیر ارتباطات در حمایت از فعالیت های فضایی ایران ستودنی است، اظهار داشت: انسجام و یکپارچگی برای حفظ برنامه های راهبردی ۱۰ ساله سازمان، ضروری است.

قائم مقام سازمان فضایی ایران در خصوص روند تغییرات سازمان فضایی از ابتدای تأسیس این سازمان، گفت: سازمان فضایی در سال ۱۳۸۲ طبق قانون مصوب مجلس به عنوان زیرمجموعه وزارت ارتباطات تشکیل شد و اساسنامه این سازمان در سال ۸۴ به تصویب رسید و در سال ۸۷ اصلاح و ارتقاء یافت.

فاضی با اشاره به اینکه با پرتاب اولین پرتاب ساخت ماهواره ساخت جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ بهمن ۸۷، این روز به نام روز فناوری فضایی نامگذاری شد، افزود: تاکنون چهار ماهواره امید، رصد، نوید و فجر پرتاب شده است.

وی با بیان آنکه الحاق سازمان فضایی به نهاد ریاست جمهوری براساس مصوبه ۳۰/۴/۱۳۸۹ شورای عالی اداری بود نه قانون، افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید، نگاه بازگشت به وزارت ارتباطات وجود داشت که خوشبختانه در بهمن ماه سال ۹۳ این الحاق عملیاتی شد.

قائم مقام سازمان فضایی ایران، با بیان آنکه سازمان فضایی کار خود را به صورت ستادی با ۲۵۰ نفر نیرو آغاز کرد؛ افزود: خوشبختانه امروز این مجموعه با ۱۵۰۰ نفر پرسنل مشغول به فعالیت است و پژوهشکده های مواد و انرژی در اصفهان، مکانیک درشیراز و رانش گرهای فضایی درتبریز، مشغول به فعالیت هستند.

فاضی بر توجه به پژوهشکده های سیستمی تأکید کرد و گفت: پژوهشکده های سامانه های فضانوردی، سامانه های ماهواره ای و سامانه های حمل و نقل فضایی در سال ۹۱ تأسیس شد و پژوهشکده های شهرستانها نیز به پژوهشکده های تخصصی تبدیل شده اند.

وی شناسایی نیازها، ظرفیت ها و زیرساخت ها را ضروری برشمرد و افزود: جایگاه و موفقیت سازمان در تصمیم گیری ها، سیاستگذاری ها و هماهنگی در نظارت راهبردی نیاز به تشکیل شورای عالی فضایی را بیشتر کرد.

قائم مقام سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه تاکنون سه نشست شورای عالی فضایی برگزار شده، افزود: سیاستگذاری های کلان و نظارتی برعهده این شورا است.

فاضلی درباره ویژگی های اعضای این شورا نیز گفت: وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور خارجه، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم و تحقیقات ، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، سازمان صدا و سیما، معاونت برنامه و بودجه ریاست جمهوری از اعضای این شورا هستند.

وی اظهار داشت: وظیفه این سازمان فقط به موضوع پرتاب ماهواره خلاصه نمی شود و لازم است ارائه خدمات به مردم نیز مدنظر قرار گیرد.

فاضلی تاثیرگذاری فناوری فضایی در اقتصاد دانش بنیان، معیشت، ارتقاء سطح زندگی، بهداشت و سلامت و پایش منابع معدنی، جنگل ها، مراتع، مدیریت در بحران ها و حتی هواشناسی را ضروری برشمرد و ادامه داد: در زمینه آموزش از راه دور، پزشکی از راه دور، تامین نیازهای خدمات مخابراتی همچون خدمات بانکی و شاپرک، از ماهواره هایی چون ماهواره ایران ست ۲۱(بدر۵) استفاده می شود.

قائم مقام سازمان فضایی ایران اضافه کرد: بر روی ماهواره بدر ۵، تعدادی ترانسپوندر وجود دارد که خدمات پوشش همگانی صداو سیما برای بخش قابل توجهی را در داخل کشور ایجاد می کند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا