افزایش ضربتی ظرفیت اینترنت کشور/ رشد ۵۳ درصدی در یک سال

بررسی عملکرد شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی کشور نشان می‌دهد که در سال ۹۳ ظرفیت IP داخل کشور از ۸۵۰ گیگابیت بر ثانیه به ۱۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده که رشدی ۴۱ درصدی داشته است.
همچنین ترانزیت پهنای باند بین الملل از ۷۵۰ STM1 به STM12350 رسید و ۲۱۳ درصد رشد یافته است.

در این سال میزان دسترسی در مدت اندازه گیری در شبکه انتقال از ۹۹/۹۲۶ درصد به ۹۹/۹۶۳ رسید.
در بخش امنیت شبکه نیز پروژه SERT با ۴۴/۲ درصد رشد تا ۸۷/۲ درصد پیشرفت داشته‌ است.
همچنین چهار هزار و ۸۰۰ کیلومتر فیبر نوری به شبکه فیبر نوری شرکت ارتباطات زیرساخت افزوده شد و به بیش از ۵۵ هزار کیلومتر رسید و ظرفیت شبکه انتقال نیز از ۵۰۰ هزار E1 به ۸۲۷ هزار E1 رسید.
افزایش ظرفیت در مسافت شبکه انتقال دو میلیون و ۵۰۰ هزار Gbps.km رشد داشت و به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار Gbps.km رسید.
علاوه بر این شرکت ارتباطات زیرساخت دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دقیقه مکالمات و ارتباط تلفنی بین الملل ایرانیان را برقرار کرد.
همچنین در اردیبهشت ماه پروژه هایی شامل افزایش ظرفیت مسیر ارتباطی فیبر نوری تهران – اصفهان به میزان ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه با استفاده از تجهیزات ساخت داخل، افزایش ظرفیت ترانزیتی آسیا – اروپا از مسیر ایران به میزان ۱۵۰ گیگابیت بر ثانیه و بهره‌برداری از خدمات شبکه ابری توزیع شده میزبانی دیتاسنترهای استانی به بهره‌برداری رسید.
افتتاح پروژه SOC و توسعه پهنای باند شبکه IP کشور به میزان یک‌ هزار و ۲۱۰ گیگابیت در ثانیه از جمله این پروژه های دیگر این شرکت در سال ۹۳ بود.

همچنین توسعه تجهیزات تکمیلی کانال های بین المللی کشور به میزان ۲۶ هزار و ۶۲۰ کانال ارتباطی در مراکز استان های کشور و نیز سامانه های پایش ترافیک IP به میزان ۵۰۵ گیگابیت در ثانیه با هدف مقابله با مخاطرات امنیتی، از دیگر پروژه هایی است که در هفته دولت راه اندازی شد.
همچنین در این مراسم بیش از ۴ هزار کیلومتر فیبر نوری در ۷۷ مسیر در سطح کشور مورد بهره برداری قرار گرفت و توسعه و آماده‌سازی سایت های مخابراتی و ارتباطی شبکه زیرساخت در ۱۳۷ ایستگاه به بهره برداری رسید.
توسعه و تکمیل زیرساخت های نیروی برق بدون وقفه در ۱۵۴ مرکز با هدف افزایش ضریب اطمینان برق و جلوگیری از اختلال در ارتباطات، همچنین افزایش ظرفیت ارتباطی مسیرهای پرترافیک کشور با استفاده از تجهیزات تولید داخل به ظرفیت ۱۱۰ گیگابیت در ثانیه در ۱۳ مرکز مخابراتی از جمله طرح هایی بود که در هفته دولت با حضور محمود واعظی به بهره برداری رسید.
همزمان با دهه فجر نیز پروژه اوج به منظور ترانزیت ترافیک بین الملل عراق از مسیر ایران عراق به بهره برداری رسید.
در گام نخست ۳۷۰۰ کیلومتر از این شبکه بر روی شبکه فیبر نوری شرکت توانیر با استفاده از آخرین فناوری روز دنیا و از طریق اتصال به شبکه مادر مخابراتی و تحت مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت به بهره برداری رسید .
این بخش از پروژه در نقاط مرزی و مریوان و قصرشیرین در غرب و نوردوز در شمال اجرا و شامل دو مسیر اصلی و پشتیبان در هشت استان کشور است که در مرحله نخست دارای ظرفیتی معادل ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه است و تا یک ترابیت بر ثانیه قابلیت افزایش دارد .
افزایش ظرفیت ترانزیت ترافیک بین المللی، ارتقاء شاخص های اعتبار بین المللی و ارز آوری اقتصادی از جمله مزایای این طرح است.
همچنین شرکت ارتباطات زیر ساخت در ایام حج امسال ده میلیون و ۷۰۰ هزار دقیقه ارتباطات حجاج ایرانی را با بستگانشان در ایران برقرار کرد.
از این میزان ۸ میلیون ۳۰۰ هزار دقیقه ترافیک صادره و دو میلیون و ۴۰۰ هزار دقیقه ترافیک وارده از عربستان به کشورمان بود.

شرکت ارتباطات زیرساخت امسال با هدف ایجاد فرصت برابر برای تمامی شرکت های فعال حوزه voip بین الملل اعلام آمادگی کرد و اکنون ترافیک IP TO IP دارندگان مجوز voip بین الملل را از اول آذر ماه مستقیما از طریق درگاه های بین الملل این شرکت راهیابی می‌کند.
همچنین این شرکت به منظور افزایش امنیت شبکه ارتباطی کشور، سه مسیر پشتیبان جدید برای انتقال دیتا، صوت و تصویر در استان های خوزستان، هرمزگان و بوشهر راه اندازی کرد.
این سه مسیر پشتیبان ضریب دسترسی و قابلیت اطمینان لینک های ارتباطی استان های یادشده و برخی استان های همجوار را افزایش می دهد.
در این طرح مسیر شیراز – بندر گناوه به سمت بوشهر به طول ۴۹۳ کیلو متر، مسیر شیراز– بندر لنگه در استان هرمزگان به طول ۶۶۷ کیلومتر و مسیر سوم به طول ۵۴۶ کیلومتر جهت ارتباط ایلام به اهواز راه اندازی شد.
همکاری در اجرای طرح هم کد سازی تمامی استان ها و پیاده سازی این طرح در تمامی مراکز شبکه سوئیچ شرکت ارتباطات زیرساخت از دیگر اقدامات شرکت ارتباطات زیرساخت بود .
این طرح به منظور حذف کدهای بین ‌شهری استان‌ها اجرا شد، یکی شدن کدها در استانها و کاهش هزینه ارتباطات بین شهری در استان ها با نگاه پیاده سازی مفهوم عدالت در شبکه از مهمترین دستاوردهای این طرح است.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا