پیام نوروزی دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی آفاوا، متن پیام نوروزی دکتر واعظی به این شرح است:

“بسم  الله الرحمن الرحیم”

فرا رسیدن سال جدید را به همه هموطنان عزیز تبریک می گویم.

آغاز سال جدید مصادف با ایام شهادت حضرت فاطمه (س) تقارن یافته است که امیدوارم مردم عزیز ضمن رعایت شأن و حرمت این بانوی بزرگوار، اخلاق و منش ایشان و الگو و سرمشق زندگی خود قرار دهند.

مقام معظم رهبری سال ۹۴ را سال دولت و ملت همدلی و همزبانی نامگذاری کردند. معظم له تاکید فرمودند که دولت، کارگزار ملّت است؛ و ملّت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. مطمنا با این رهنمود مقام معظم رهبری حفظه الله،  کشور می تواند مسیر توسعه و پیشرفت را طی کند که امیدوارم بتوانیم در زیر سایه توجهات حضرت حق تمام توان و انرژی خود را در جهت تحقق این رسالت مهم به انجام برسانیم.

در سال جدید لزوم توجه به موضوع فرهنگ و نقش عوامل فرهنگی در رشد و توسعه ICT ضرورت دارد. ما باید به این نکته مهم توجه نماییم که ایران عزیز در سایه دو هویت بزرگ دینی و ملی قرار دارد و صیانت از این دو میراث گرانبها، بر عهده همه آحاد ملت است. دولت تدبیر و امید نیز توجه به مسایل حوزه فرهنگ را در اولویت سیاستها و برنامه های خود قرار داد و ما نیز در وزارت ارتباطات امیدواریم بتوانیم در دستیابی به این هدف بزرگ گامهای مثبت و مؤثری برداریم. فرهنگ جزء بی بدیل هر جامعه ای است که می تواند در جریان مواجه شدن با فناوریهای نوین جهانی دچار انواع تغییرات و تحولات مختلف و حتی آسیبی گردد. لزوم آموزش فرهنگ ارتباطاتی و ارایه راهکارها و راهبردهای مناسب در جهت حفظ اصول و زیربناهای اصلی فرهنگ ایرانی و اسلامی در جریان عظیم و پرشتاب فناوری های مجازی و سایبری یک اصل به حساب می آید. زمانی توسعه در هر حوزه ای در جامعه شیرین و دلچسب است که در آن اصول و عقاید فرهنگی و دینی و ارزشی آن جامعه دچار صدمه و لطمه نگردد. استفاده از انواع امکانات و فناوریهای روز جهان برای مردم هر جامعه ای یک حق به حساب می آید، اما نباید با فراهم کردن بسترهای جدید علمی و تکنولوژیکی، به میراث گرانبهای یک جامعه ضربه زد.

در مجموع ما می توانیم از فناوریهای جدید حوزه IT و ICT در جهت ترویج و اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمان استفاده نماییم و به این موضوع مهم توجه نماییم که خالی کردن فضا برای صیانت و عدم لطمه پذیری راه حل نیست، بلکه باید فعالانه حضور داشته باشیم و البته این حضور در پناه انواع ارزشها و اصول دینی، فرهنگی و ملی مان باشد. ما برای سال ۹۴ اهداف و برنامه های خود را با رویکرد صیانت فرهنگی و گسترش فرهنگ ارتباطاتی تنظیم نموده ایم و امیدوارم در این مسیر بتوانیم با بهره گیری از آراء و عقاید بزرگان، مراجع، اندیشمندان و متخصصان حوزه های مختلف ضمن پاسداشت اصول و ارزشهای دینی و ملی، رشد و توسعه انواع فناوریهای روز دنیا را در کشور ایران موجب گردیم.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا