اصول حاکم بر پروانه اپراتورهای مجازی و تعهدات اپراتورها تصویب شد

صادق عباسی شاهکوه با بیان این مطلب گفت: این موضوع در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با هدف افزایش رقابت، کیفیت و پوشش نیازهای مشتریان خاص و ترغیب نوآوری و ارائه خدمات ارزش افزوده به این خدمات در بازار تلفن‌همراه کشور تصویب شده است.

وی افزود: اپراتور مجازی، اپراتوری است که مجاز به اجاره یا خرید خدمات شبکه تلفن ‌همراه از اپراتور میزبان، براساس قرارداد عمده‌فروشی بوده و با استفاده از نشان تجاری (برند) و مدل بازاریابی یا فروش خود، آن را به صورت خرده‌فروشی به مشترکان نهائی عرضه می‌کند.

او درباره موضوع پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه گفت: دارندگان پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه می‌توانند هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات دسترسی به اینترنت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، خدمات شبکه‌های اختصاصی، خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و انواع خدمات محتوائی و ارزش افزوده در شبکه‌های تلفن‌همراه را در چارچوب قوانین و مقررات کشور ارائه کنند.

عباسی شاهکوه درباره زمان ارائه پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه تصریح کرد: پس از ابلاغ این مصوبه و اعلام فراخوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، متقاضیان دریافت پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه می‌توانند ظرف مدت شش ماه برای درخواست پروانه اقدام کنند.

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری درباره ضوابط صدور پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه گفت: براساس مصوبه کمیسیون، پس از اعلام فراخوان، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به متقاضیان دریافت پروانه، “موافقت اصولی راه‌اندازی شبکه مجازی تلفن همراه ” اعطا می‌کند و دارنده موافقت اصولی از زمان صدور آن یک سال فرصت دارد تا پس از عقد قرارداد با حداقل یکی از اپراتورهای میزبان، درخواست خود را برای دریافت پروانه به سازمان ارایه کند.

وی افزود: براساس پارامترهای شایستگی از جمله نحوه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، طرح تجاری متقاضی و میزان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، برای متقاضیانی که حد نصاب‌های لازم را داشته باشند، موافقت اصولی صادر می‌شود.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا