واعظی: توافق با ترکیه بر سر ۱۱ سند همکاری

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما (واحد مرکزی خبر)، محمود واعظی پس از دیدار با وزیر توسعه ترکیه با اشاره به اینکه این اسناد قرار است در جریان سفر ماه آینده رئیس جمهور ترکیه به تهران به امضای روسای جمهور دو کشور برسد افزود: مذاکره بر روی سه سند باقیمانده ادامه دارد و مسئولان دو کشور طی یک ماه آینده در تماس هستند تا درباره آنها نیز توافق حاصل شود.
وی گفت: مذاکرات خوبی با طرف ترک داشتیم و کمیته های مشترک تشکیل شده نیز هماهنگی های لازم را برای تکمیل اسناد همکاری در حوزه های حمل و نقل، گمرکی، بانکی و تجاری میان دو کشور صورت دادند.
وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی موانع توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی در مذاکرات خود با وزیر توسعه ترکیه افزود: راه حل‌های خوب و مناسبی برای حل برخی مشکلات و موانع در حوزه های گمرکی، سرمایه گذاری متقابل، بخش خصوصی و بانکی در این مذاکرات به دست آمد.
واعظی چشم انداز روابط ایران و ترکیه را بسیار مناسب اعلام کرد و گفت:‌ با توجه به دیدارهای جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه با وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و معاون اول رئیس جمهور که امروز برگزار می شود ، همکاری های صنعتی و تجاری بسیار گسترده ای را برای دو کشور انتظار داریم.
وی با اشاره به امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه افزود: تا دو ماه آینده کمیته ای تشکیل خواهد شد و در آن ۱۵ قلم کالا از طرف ایران و ۱۵ قلم کالا از طرف ترکیه بر فهرست کالاهای این موافقت نامه اضافه می‌شود.
وزیر توسعه ترکیه نیز در این دیدار گفت: همه ابعاد روابط دو کشور بررسی شد و پیشرفت این روابط مدیون اراده رهبران ایران و ترکیه است.
جودت ییلماز افزود: رهبران سیاسی دو کشور بر این باورند که در هر مرحله از روابط ایران و ترکیه باید یک گام به جلو برداشته شود.
وی با اشاره به حجم ۱۴ میلیارد دلاری تجارت میان ایران و ترکیه گفت: در کنار موافقت نامه تجارت ترجیحی، تلاش می‌شود حجم روابط میان دو کشور گام به گام افزایش یابد.
وزیر توسعه ترکیه افزود:‌ سرمایه گذاری های متقابل و همکاری در حوزه جهانگردی میان دو کشور باید افزایش یابد و بر این باوریم در حوزه حمل و نقل بار و انسان با ایجاد تسهیلات بیشتر کارها باید ساده تر شود که سفر رئیس جمهور ترکیه در ماه آینده به تهران این شرایط را می تواند تسهیل کند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا