دیدار وزیر توسعه ترکیه با واعظی

وزیر توسعه ترکیه با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این وزارتخانه دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما (وحد مرکزی خبر) محمود واعظی در این دیدار با اشاره به اهمیت سفر وزیر توسعه ترکیه به کشورمان گفت: با توجه به اینکه این سفر مقدمه سفر آتی رئیس جمهور ترکیه به تهران در اواسط فروردین سال آینده است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وزیر ارتباطات افزود: مقدمات خوبی برای توسعه روابط دو کشور در نظر گرفته شده است و تهران و آنکارا در پی اهداف بزرگی هستند آن‌چنان که در سال گذشته تلاش‌های زیادی شد تا روابط دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی گسترش یابد.
واعظی با اشاره به سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران گفت: این سفر می تواند برنامه توسعه روابط دو کشور را در سال ۲۰۱۵ کامل کند و قرار است در جریان سفر وزیر توسعه ترکیه به تهران اسناد سفر رئیس جمهور این کشور بحث و بررسی شود.
وی افزود: یکی از مهمترین برنامه های سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران، دومین جلسه کابینه مشترک ایران و ترکیه به ریاست روسای جمهوری دو کشور خواهد بود.
وزیر توسعه ترکیه نیز با اشاره به برنامه ریزی های گسترده برای توسعه روابط دو کشور گفت: ایران و ترکیه دو کشور دوست، برادر و همسایه هستند که هر دو تلاش می کنند گام های بلندی برای توسعه روابط فی مابین بردارند.
جودت اییلماز افزود: روابط ایران و ترکیه فقط در سطح روابط دو کشور نیست بلکه بر تحولات منطقه و ارتقای سطح همکاری‌های منطقه ای تاثیر می گذارد.
وزیر توسعه ترکیه گفت: در یک سال گذشته مشکلاتی از جمله حمل و نقل، سرمایه گذاری دو جانبه و یافتن راهکارهایی برای اجرایی شدن توافقات گذشته به نتیجه رسیده است و امضای قرارداد تجارت ترجیحی میان دو کشور می تواند بسیاری از مسائل موجود در روابط دو کشور را برطرف کند.
وی اهم برنامه های مذاکرات میان دو کشور را در بخش های انرژی، توریسم و مسائل بانکی دانست و افزود: در حاشیه سفر اخیر رئیس جمهوری ایران به ترکیه گام های بلندی در گسترش روابط میان دو کشور برداشته شد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا