احتمال جدا شدن Ip-Tv از پروانه‌های جدید ارتباطی

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، در حالیکه گفته می‌شود شرکت توسعه سامانه بهنگام غدیر به عنوان اولین مجری آی‌پی.تی‌وی در کشور با نظارت سروش رسانه از اجرای چنین پروژه‌ای در زمان ریاست ضرغامی بر سازمان صداوسیما منصرف شده است اما شواهد می‌گوید که برخی دست‌ها اجازه صدور مجوز و راه‌اندازی این خدمت در کشور را نمی‌دهد.

در حالی اولین مجوز خدمات آی‌پی.مدیا یا به قول وزارت ارتباطاتی‌ها آی‌پی.تی‌وی به کلافی سر در گم تبدیل شده که گویا ۱۷-۱۸ شرکت دیگر نیز تقاضای داشتن چنین پروانه‌ای را به وزارت ارتباطات داده‌اند و آماده ارائه این خدمات هستند.

وزارت ارتباطات هم بعد از اتمام پروانه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت و سیار، اقدام به صدور پروانه‌های جدیدی با عنوان NetCo و ServCo کرد؛ جالب اینجاست که در پروانه‌های جدید و در چارت ServCo امکان راه‌اندازی آی‌پی.تی‌وی (Ip-Tv) دیده شده است.

بنابراین سروش رسانه که تا قبل از این تنها می‌خواست مجوز آی‌پی.تی‌وی داشته باشد، اکنون با ارائه این مجوزهای جدید که ساختار آن تا آخر سال نهایی می‌شود، متضرر خواهد بود زیرا مجوزهای جدید (ServCo) امکاناتی بیش از آی‌پی.تی‌وی را برای دارنده پروانه دیده است.

با حساب اختلافاتی که میان وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما است، انتظار می‌رود که مرغ هر دو نهاد یک پا داشته باشد و بر سر مجوز این خدمات همچنان با چالش مواجه باشیم.

صداوسیما معتقد است با توجه به نوع خدماتی که قرار است بر بستر آی‌پی.مدیا ارائه شود، این سازمان متولی اول و آخر است و رگولاتوری نقشی در ارائه مجوز ندارد و اما در طرف مقابل هم وزارت ارتباطات خود را متولی بخش زیرساخت ارتباطات می‌داند و می‌گوید برای ارائه خدمات در حوزه مخابرات باید مجوزهای لازم را از این نهاد دریافت کنند.

موضوع امکان راه‌اندازی آی‌پی.تی‌وی در قالب پروانه‌های ServCo موجب شد تا این موضوع را از صادق عباسی شاهکوه معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جویا شویم.

وی در پاسخ به این سوال که چنین رویکردی موجب متضرر شدن سروش رسانه نمی‌شود و چه لزومی دارد که دیگر این شرکت تنها دنبال مجوز آی‌پی.تی‌وی باشد؟، گفت: درصدد هستیم این امکان را فراهم کنیم تا هم پروانه ServCo و هم آی‌پی‌. داده شود اما هنوز پروانه‌های جدید قطعی نشده است.

معاون رگولاتوری خاطر نشان کرد: با این کار امکان دریافت جداگانه مجوز آی‌پی‌.تی‌وی هم فراهم می‌شود.

وی پیش از این نیز به تسنـیم گفته بود که اگر صداوسیما یا ارشاد بخواهند مجوز یک جانبه برای IP-TV بدهند در بخش زیرساخت و شبکه‌های ارتباطی نیازمند کسب رضایت و موافقت ما هستند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا