یک هفته با آی تی: از ورود اچ پی به ایران تا توسعه دولت الکترونیک توسط وزارت ارتباطات

راه‌اندازی پنجره واحد گمرک بخشی از سیاست دسترسی آزاد به اطلاعات است که زیرساخت های آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأمین شده و می‌تواند الگویی برای تحقق دولت الکترونیک باشد. در این سیستم در هر لحظه و ساعت ورود و خروج کالا به گمرک و ارزش ریالی آن قابل رصد کردن است و کاری که پیش از این، طی ۲۶ روز انجام می‌شده به واسطه این سیستم به یک یا حداکثر ۲ روز تقلیل یافته است.

همچنین در این هفته شبکه اجتماعی تلگرام خبر ساز شد. محمدعلی اسفنانی عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اعلام اینکه جلسه روز دوشنبه این کمیته برای بررسی موضوع فیلترینگ تلگرام لغو شد، گفت: این موضوع در جلسه بعدی کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد.در عین حال این هفته محمود خسروی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: دانشگاه‌ها پهنای باند مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از این شرکت دریافت کنند تا مشکل سرعت اینترنت آنها حل شود. پهنای باندی که شرکت ارتباطات زیرساخت به مخابرات و اپراتورهای دیگر واگذار می‌کند بدون ضریب اشتراک است و اشکال در دسترسی به اینترنت دانشگاه‌ها از زیرساخت نیست.

با راه‌اندازی شبکه علمی، همه دانشگاه‌ها از یک نقطه به طور مستقیم به شبکه علمی کشور متصل می‌شوند و کیفیت خدمات افزایش خواهد یافت. همچنین علی اصغر انصاری معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه،اتصال ۶۰ درصد خانوارها به شبکه ملی اطلاعات با احتساب اتصال فناوری هایی همچون وایمکس،ADSL و نسل سوم موبایل محقق می‌شود. اکنون دستگاه‌های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و امکان تعامل و اشتراک گذاری اطلاعات نیز برای همه دستگاه‌های اجرایی فراهم است.

همچنین تمام دیتاسنترها پیرو تکلیف قانون برنامه پنجم که باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد و بهره برداری می‌شد هم اکنون ساخته شده یا مراحل نهایی خود را طی می‌کند. اکنون در بخش دولت الکترونیک کارهای بسیار خوبی از سوی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها برای استفاده از زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات انجام شده است و کاربران از آن استفاده می‌کنند که این موضوع هم در صرفه‌جویی وقت و انرژی مردم و هم در شفافیت و کاهش هزینه‌ها و سرعت خدمات‌رسانی دولت نقش داشته است.

در این هفته همچنین خبری منتشر شد مبنی بر این که در راستای توافقنامه همکاری مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با صندوق کارآفرینی امید،۱۵۰میلیارد ریال به شرکت‌های نوپای حوزه فناوری اطلاعات (استارتاپ) اختصاص می‌یابد. این توافقنامه با هدف توسعه دانش و فناوری‌های نوین در کشور و لزوم گسترش این مقوله به عنوان زیرساخت خدمات‌رسانی و پیشران سایر بخش‌های کشور و در راستای حمایت از توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی شرکت‌های فعال در این عرصه، با حضور «امیرحسین دوایی» معاون نوآوری وزیر ارتباطات منعقد شد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال از مذاکره برخی شرکت‌های حوزه تکنولوژی و نفت و گاز مانند اپل، اچ‌پی و جنرال الکتریک برای ورود به بازار ایران همزمان با آغاز روند لغو تحریم‌ها خبر داد. در جدیدترین نمونه، زیرمجموعه سوئیسی شرکت اچ‌پی ماه گذشته پیش‌نویس توافقاتی برای فروش مجدد محصولاتی مانند تبلت و لپ‌تاپ‌های خود را با هماهنگی طرف‌های ایرانی تنظیم کرده است.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا