ایمیل‌های یک‌بار مصرف و چند ترفند کوچک

گسترش ارائه خدمات الکترونیک موجب شده است در موارد متعدد از افراد درخواست شود که در کنار سایر اطلاعات، آدرس پست الکترونیکی خود را هم وارد کنند. از سوی دیگر با وارد کردن این اطلاعات ممکن است شما با حجم زیادی از مطالب زائد مواجه شوید.

به عنوان مثال ممکن است به هنگام خرید اینترنتی یک وسیله ضروری از شما آدرس ایمیل خواسته شود و پس از ورود این آدرس تا مدتها از سوی شرکت مربوطه پیام های تبلیغاتی مختلف برای شما ارسال شود.

با گشت و گذاری کوتاه در دنیای مجازی می توانید با لیستی از ایمیل‌های یکبار مصرف که قابلیتهای مختلفی دارند آشنا شوید. این نوع ای‌میل ها تا چندین ساعت، روز و یا حتی چند سال می‌توانند اعتبار داشته باشند و ایمیل‌های دریافتی را به صورت خودکار به ایمیل اصلی شما ارسال کنند.

البته ناگفته نماند که این قابلیت آخر در تمام ایمیل‌های یک بار مصرف وجود ندارد. حتی برخی از این ایمیل‌ها قابلیتی دارند که شما بتوانید پاسخ آن‌ها را از طریق ایمیل اصلی خود و بدون افشای آدرس ایمیل اصلی ارسال کنید.

برخی از ایمیل‌های یکبار مصرفی که می توان آنها را مورد استفاده قرار داد عبارتند از: Dispostable ، Mintemail، Filzmail Guerrillamail،‌۱۰Minutes، MailEater، Trashmail، MailCatch،‌ MyTrashMail ،Jetable،‌Spambox، Spam.la،‌Tempemail،‌SpamFree24 و WhySpam.Me که در این میان Jetable، SpamMotel و MyTempEmail و MailCatch قابلیت brazen کردن خودکار ایمیل‌های دریافتی به ایمیل اصلی شما و نیز ارسال پاسخ به آنها از طریق ایمیل اصلی خود شما (بدون لو رفتن آن) را نیز دارند.

اما برای استفاده از هر یک از این ای‌میل‌ها لازم است برخی نکات را مورد توجه قرار دهید. به عنوان مثال در سرویسی مانند ۱۰MinuteMail همان طور که از نام آن برمی‌آید پس از ورود به سایت به شما به یک حساب ایمیل وارد می‌شوید که فقط ۱۰ دقیقه وجود خواهد داشت و در همین زمان می‌توانید در سایت یا سرویسی که می‌خواهید، عضو شوید و اطلاعات ارسالی آن را دریافت کنید. اگر ۱۰ دقیقه برای شما کافی نیست، برروی Give me 10 some-more minutes! کلیک کنید تا ۱۰ دقیقه دیگر بر عمر ای‌میل شما افزوده شود.

البته امکان ارسال نامه با این سرویس وجود ندارد که می توان گفت خیلی هم ضروری نیست. یا برای استفاده از ایمیلی مانند Mailinator

شما می‌توانید از هر آدرس ایملیی به شکل yourname@mailinator.com استفاده کنید و از آدرس yourname.mailinator.com به آن دسترسی داشته باشید.

البته بهتر است که این نکته را هم مد نظر داشته باشید که هر آدرس ایمیلی در این سرویس برای همه قابل استفاده است و همه می‌توانند نامه‌های ارسالی در آن را ببینند و در واقع از نظر امنیتی خیلی توصیه نمی‌شود؛ اما اگر آنچنان کارتان از نظر امنیتی مهم نیست، گزینه بسیار خوبی است.

اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید که از طریق yourname@mailinator.com در جایی ثبت نام کنید ، از Yourname@safetymail.info استفاده کنید که آدرس دیگری برای همین سایت است.

اما بنا بر اعلام پایگاه‌های اینترنتی گزینه دیگری که در میان لیست ایمیل‌های یک بار مصرف وجود دارد و شاید از دیدن اسم آن کمی تعجب کنید جی میل است که یکی از بهترین گزینه‌ها هم محسوب می شود.

یکی از محاسن جی میل این است که اگر یک ایمیل در آن داشته باشید مانند آن است که مثل این است که چندین جی میل داشته باشید. فرض کنید آدرس ایمیل شما باشد: sepehr20@gmail.com در این صورت اگر کسی به sepehr.20@gmail.com یا s.e.p.e.h.r.20@gmail.com یا sep…ehr200@gmail.com یا نمونه‌های مشابه نامه‌ای ارسال کند، آن نامه به همان sepehr20@gmail.com ارسال می‌شود.

درواقع شما با گذاشتن نقطه میان حروف نام ایمیل‌تان ، آدرسهای ایمیل جدیدی به وجود می‌آورید که البته نامه‌های ارسال به آنها همگی به آدرس اصلی ایمیل شما ارسال خواهند شد.

نکته دیگر آنکه ممکن است برخی سایتها اجازه استفاده از ای‌میل‌های متفرقه مانند Mailinator و ۱۰MinuteMail را ندهند اما برای استفاده از جی میل محدودیتی وجود نخواهد داشت و بدین ترتیب شما قادر به استفاده از امکانات مختلف این سرویس خواهید بود.

E4Ward نیز نمونه ای از ایمیل یکبار مصرف است که سرویس بسیار جالبی را ارائه می‌دهد. برای بهره گیری از این سرویس ابتدا باید در سایت مربوطه عضو شوید و ایمیل آدرس اصلی خودتان را به آن بدهید. سپس در هر سایتی که خواستید عضو شوید از آدرس anything@yourname.e4ward.com استفاده کنید. (yourname اسمی است که با آن در سایت ثبت نام کرده‌اید و به جای anything هم هرچیزی که خواستید می‌توانید قرار دهید.)

حال از هر ایمیلی که به anything@yourname.e4ward.com ارسال شود، یک کپی از آن هم به ایمیل اصلی شما ارسال خواهد شد.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا