فعالیت ۴۷۰۰ فروشگاه مجازی در کشور/ جابجایی ۳ میلیون مرسوله پستی

سید مجتبی نصیری با اشاره به افزایش خدمات پستی و توسعه کارآفرینی که به ایجاد بیش از یک هزار شغل در این حوزه انجامیده است اظهار داشت: نمونه فعالیت های پست در جهت اشتغال زایی برای صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیشتر در حوزه خدماتی است و فضای مجازی بستری برای افزایش این هدف بزرگ است که می توان به ایجاد فروشگاه های الکترونیکی اشاره کرد.

وی با تاکید براینکه فعالیت فروشگاه های اینترنتی باعث ایجاد اشتغال در زمینه خدمات رسانی به مردم شده است، گفت: در حال حاضر ۴۷۰۰ فروشگاه فعال در فضای مجازی وجود دارند که به صورت مستمر با پست همکاری دارند و هر کدام از این فروشگاه ها می توانند به صورت جداگانه تا ۱۰ نفر نیروی انسانی را برای ارائه خدمات به مردم، جذب بازار کار کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت پست ادامه داد: علاوه بر این بازار کار، شرکت پست با دخالت دادن بخش خصوصی و قرار داد با این بخش، بازار کار دیگری را نیز فراهم کرده است که با حضور شرکت های خصوصی بسته ها از فروشگاه ها جمع آوری شده و به اداره پست منتقل می شوند که این امر نیز توانسته نیروهای زیادی را وارد بازار کار کند.

نصیری با اشاره به ایجاد سامانه هوشمند پست که مدیریت فروشگاه های اینترنتی را بر عهده دارد خاطرنشان کرد: تاکنون جابجایی تعداد ۳ میلیون و سیصدهزار مرسوله پستی توسط این سامانه ثبت شده است. این رقم نشانه گردش اقتصادی و اشتغال زایی است که در آینده با کمک پست این ظرفیت به چند برابر افزایش پیدا می کند.

وی با تاکید بر حمایت شرکت پست از مجموعه تولیدکنندگان کالاها در راستای کارآفرینی تصریح کرد: بستری فراهم شده که نخبگان بازار کار می توانند ایده های به روز خود را اجرایی کنند. برای نمونه طرح هایی از جمله «جوینده یابنده» که ثمره یک ایده خلاق در جمع آوری اطلاعات اشیا گمشده بود در این راستا به اجرا درآمده است.

معاون شرکت پست افزود: نمونه دیگر کارآفرینی در شرکت پست پروژه بانک اطلاعات کدپستی بر مبنای استاندارد GNAF است که براساس این سامانه تخصصی در تمامی استانها فرآیند تعیین مختصات جغرافیایی کدهای پستی ۱۰رقمی در نقاط شهری آغاز و طی برنامه زمان بندی شده این فرآیند تا پایان سال جاری اتمام خواهد یافت. این پروژه بیشتر از ۵۰۰ نفر نیرو را جذب بازار کار کرد.

۵۶۵۶

 

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا