با اعضای کمیته فیلترینگ آشنا شوید/آمادگی سپاه برای فیلترینگ هوشمند تلگرام

بر اساس ماده طبق ماده (۲۲) قانون جرائم رایانه ای قوه قضائیه موظف است نسبت به ایجاد کمیـته تعیین مصادیق محـتوای مجرمانه در محل دادستانی کل کشور اقدام کند.

اعضای این کمیته شامل وزیر یا نماینده وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی و تأیید مجلس شورای اسلامی است و ریاست کمیته بر عهده دادستان کل کشور خواهد بود.

بر این اساس آقایان حجت الاسلام رئیسی(دادستان کل کشور)، آقایان اسفنانی و سبحانی فر (نمایندگان منتخب مجلس)، محمدرضا صادق (مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور)، سردار هادیان فر (رئیس پلیس فتا و نماینده ناجا)، آقامیری (مدیر عامل تبیان و نماینده سازمان تبلیغات اسلامی)، ومحمد شریف خانی (نماینده سازمان صدا و سیما) در جلسه حضور داشته و تصمیم گیری خواهند کرد.

به گزارش خبرآنلاین، همچنین نمایندگان تام الاختیار ۶ وزیر نیز به شرح زیر هستند: دکتر علی اصغرعمیدیان (معاون وزیر ارتباطات )، دکتر فیروزآبادی (نماینده وزارت اطلاعات)، دکتر حسین انتظامی (معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد )، دکتر وحید احمدی (معاون پژوهشی وزیرعلوم )، دکتر حمیدرضا کفاش (معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ) و عبدالعلی میرکوهی (معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری)

ماجرای فیلترینگ تلگرام را باید یکی از اصلی‌ترین اخبار این روزهای حوزه فضای مجازی نامید. خبری که هر از چند گاهی حواشی خاصی به راه می‌اندازد و حالا “ادامه حیات تلگرام در ایران” نیز به یکی از دغدغه‌های مدیران این شبکه اجتماعی پرمخاطب در ایران تبدیل شده است و آنها هرگز حاضر نیستند به راحتی مخاطبان خود را در ایران از دست بدهند که گرداب درباره علل این موضوع به زودی گزارش‌های مبسوطی منتشر خواهد کرد.

اما نکته قابل تامل در این بین، که طی روزهای اخیر حواشی پیرامون تلگرام را قوت بخشیده، ظهور و بروز کانال‌های مستهجن از یک سو و مذاکره با مدیران تلگرام از سوی دیگر است.

دکتر واعظی با اشاره به ادعاهای واهی مدیر تلگرام گفته بود: «بحث مذاکرات ما با شرکت تلگرام به هیچ عنوان درخواست اطلاعات کاربران نبوده بلکه ما خواهان مسدود شدن محتوای غیراخلاقی در این نرم افزار پیام رسان هستیم و این موضوع از خطوط قرمز و اصلی ماست.»

البته موضوع مذاکره وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مدیران شرکت تلگرام، موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز مذاکراتی در زمینه استیکرهای مستهجن صورت گرفته بود که اتفاقا با همکاری تلگرام، این امکان غیر فعال شد.

آنگونه که برخی خبرگزاری ها نوشته وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از همکاری تلگرام مبنی بر مسدودسازی کانال های مستهجن در این نرم افزار پیام رسان خبر داده است: «تلگرام نیز اکنون اعلام کرده که دسترسی به بخش‌های غیراخلاقی در ایران را محدود کرده و دیگر دسترسی به این بخش‌ها برای کاربران امکان‌پذیر نیست.»

این در حالی است که بررسی های خبرنگار گرداب حاکی است، چنین اتفاقی هنوز به وقوع نپیوسته و همچنان بسیاری از این کانال‌ها مشغول به فعالیت و انتشار محتوای مستهجن هستند.حال باید منتظر ماند و دید سرانجام چه زمانی قرار است تلگرام با درخواست مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران همکاری لازم را صورت دهد؟

لازم به ذکر است؛ گرداب تاکید می‌کند که این آمادگی را دارد تا لیست این کانال‌های مستهجن را کمافی السابق در اختیار مراجع ذیربط و از جمله وزارت ارتباطات قرار دهد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا