آموزش الکترونیکی از طریق گوشی‌های هوشمند ممکن شد

در راستای راه‌اندازی سامانه جامع استانداردسازی و اجرای محتواهای الکترونیکی بر اساس تفاهمنامه همکاری بین دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی و شرکت انگاره ‌نگار در چند ماه گذشته، اکنون دو قابلیت “امکان استانداردسازی خودکار محتواهای قابل استفاده بر روی تبلت یا گوشی‌های هوشمند” و هچنین “اضافه نمودن قابلیت مخزن یا انباره برای ذخیره سازی و انتقال سوابق آموزشی فراگیران” به این پروژه اضافه شده است.

فرهاد جواهردشتی مدیر عامل این شرکت، امکان استانداردسازی خودکار محتواهای قابل استفاده بر روی تبلت یا گوشی‌های هوشمند جهت برگزاری دوره‏‌های “Mobile Learning” بی نیاز از بارگذاری برنامه‌های کاربردی خاص، ایده‌آل برای دانشگاه‌ها و کلان سازمان‌های فعال در حوزه آموزش/فراگیری الکترونیکی با گستره کشوری را اولین قابلیت افزوده‌ شده، برشمرد.

وی ضمن توضیح در این‌ باره، اظهار داشت: این دستاورد کاملاً جنبه منحصر به‌ فرد دارد چرا که تاکنون تطبیق کامل با استاندارد جهانی «اسکرم» میسر نبوده است.

او ادامه داد: حتی دست‌اندرکاران اصلی اسکرم یعنی سازمان ADL (وابسته به وزارت دفاع آمریکا و متولی مفاهیم و دستورالعمل‌های اسکرم) و شرکت Rustisi Software (به عنوان عرضه‌کننده انحصاری موتور اسکرم به بازار جهانی) – با اجرای پروژه‌هایی مانند “CMI-5″ و “Tin Can API” تا به حال نتوانسته‌اند از ویژگی‌هایی چون روند جریان و دستورالعمل‌های تدریس (سکانسینگ) در محیط موبایل پشتیبانی کنند.

این در حالی است که در این محصول ایرانی، افزون بر مورد یاد شده، حتی امکان استانداردسازی محتواهای محاوره‌ای (Interactive) نیز وجود دارد.

اضافه نمودن قابلیت ایجاد LRS (Learning Record Store) به سامانه مورد اشاره که در واقع نوعی مخزن یا انباره برای ذخیره‌سازی و انتقال سوابق آموزشی فراگیران به “سامانه‏‌های مدیریت آموزشی” (Learning Management System – LMS) یا ابزارهای گزارش‌گیری مورد استناد و استفاده در مراکز آموزشی به حساب می‌آید، دومین قابلیت یاد شده است.

به گفته جواهردشتی، LRS مبتنی بر اسکرم تاکنون صرفاً توسط یک شرکت در دنیا که خود موتور اسکرم را به بازار جهانی ارائه داده، عرضه شده است.

وی خاطر نشان ساخت که این شرکت مراحل دشوار اخذ تأییدیه بین‌المللی از سازمان مرجع و احراز صلاحیت در این زمینه را با موفقیت صد در صدی طی کرده و تأیید جمعی از خبرگان کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

بنا به اظهار وی، ویژگی‌های لحاظ شده در این سامانه آن را از آنچه که تاکنون در کشور محتواهای اسکرم سازی شده تلقی ‌شده، کاملاً متفاوت می‌سازد. مدل شماتیک ویژگی‌های تحت پوشش (موسوم به Content Aggregation Model) که توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت طراحی و ارائه شده، نمایانگر ابعاد این قضیه است.

این دستاورد ملی مطابق با جدیدترین اصلاحیه اسکرم مباحثی چون Meta Data ،Organization ،Resources و Sequencing را در برگرفته و به هر یک از آن مباحث در چندین لایه با زیرشاخه‌های جزئی‌تر می‌پردازد. انگاره نگار همچنین مدل درختی پویایی از یک محتوای استانداردسازی شده توسط این سامانه تهیه‌کرده که مشاهده و بررسی آن را از طریق پیوند زیر به متخصصان و محققان پیشنهاد می‌کند.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا