هیچگونه محدودیت اعتباری برای پیشبرد ICT روستایی وجود ندارد

علی اصغر عمیدیان روز دوشنبه در سخنانی در نخستین همایش ملی خدمات عمومی الزامی فناوری اطلاعات و ارتباطات در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته، اظهار داشت: توسعه خدمات ارتباطات طبق الزام نهادهای بین المللی تخصصی مانند اتحادیه بین المللی ارتباطات دور(ITU) و پست(UPU) و اسناد بالادستی کشور از جمله سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام وظیفه وزارت ارتباطات است.
وی افزود: با توجه به این الزام ها و تحقق ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات مبنی بر توسعه، ترویج و ایجاد ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور و تامین شبکه و زیرساخت های مورد نیازبرای دسترسی همه مردم به خدمات ICT، کمیسیون تنظیم مقررات نیز به عنوان تنها نهاد حاکمیتی مقررات گذار در حوزه ICT، دستورالعمل اجرایی خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فناوری اطلاعات را تصویب کرد.
عمیدیان، فراهم کردن امکان مشارکت اقتصادی بخش عمومی غیردولتی، بخش های تعاونی و خصوصی در پروژه های USO را از جمله اهداف این دستورالعمل اجرایی و مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی بعنوان بازوی اجرائی کمیسیون، با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تعاونی، پروژه های USO را از سال ۹۰ تاکنون، در کشور طراحی و پیاده سازی کرده است.
وی با اشاره به برخی از مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات در خصوص اجرای طرح خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فناوری اطلاعات(USO)، افزود: با اجرای این طرح تامین تلفن خانگی برای روستاهای ۲۰ خانوار به بالا با پوشش تلفن همراه از طریق رومینگ با اپراتور های موجود در ۹۰۰ روستای کشور، تامین حداقل یک ارتباط(تلفن) عمومی برای روستاهای زیر ۲۰ خانوار فاقد هرگونه ارتباط مخابراتی در ۴۰۰ روستا، دسترسی به اینترنت پرسرعت در ۲۵ هزار روستای دارای تلفن خانگی پیش بینی شده که باید تا پایان سال جاری محقق گردد.
عمیدیان با اشاره به سایر اهداف پیش بینی شده در حوزه USO از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی است، تصریح کرد با همکاری اپراتورها پوشش تلفن همراه در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار در سراسر کشور و پوشش تلفن همراه در جاده های منتهی به روستاهای بالای ۱۰۰ خانوار نیز دنبال می شود و در حال اجراست.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی با اشاره به تلاش برای ایجاد برخی تسهیلات برای روستاهای پرجمعیت، ادامه داد: ایجاد دفاتر ICT روستائی (پیشخوان) در روستاهای بالای ۷۰ خانوار فاقد امکانات و حمایت از دفاتر ICT موجود در روستاها شامل بازسازی و تعمیر دفاتر ۴۰۰ روستا، تهیه و تجهیزات مورد نیاز برای اتصال به شبکه اینترانت در دفاتر ICT 2000 روستا و تجهیز ۱۵۰۰ دفتر ICT روستائی برای ارائه خدمات پست بانک، از دیگر اهداف اجرای طرح USO است.
وی با اشاره به سایر بخش های دیگر طرح USO اظهار داشت: توسعه ICT در مراکز دانشگاهی و مدارس مناطق محروم، تامین تلفن همگانی و اینترنت پرسرعت در اماکن عمومی مانند بیمارستانها و پارکهای این مناطق از دیگر بخش های این طرح است که در مرحله تدوین و پیگیری است.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه هیچ محدودیت اعتباری برای پیشبرد طرح های ICT روستایی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ما در ابتدا با عقد قراردادی اولیه با یکی از پیمانکاران کار را پیش برده ایم اما دست ما در این موضوع برای اختصاص اعتبارات بیشتر باز است و هر آنچه طبق USO الزام شده است را مهیا خواهیم کرد.
وی در ادامه، دستاوردهای اجرای طرح USO را توسعه زیرساختهای مورد نیاز برای ارائه خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف کسب و کار، توسعه خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف از قبیل آموزشی، سلامت، کشاورزی، گردشگری، توانمندسازی زنان و قشرکم درآمد در مناطق روستائی و کمتر توسعه یافته عنوان کرد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا