حاضریم تعرفه تلفن ثابت را به قبل از هم‌کدسازی برگردانیم

محمود واعظی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران حوزه ارتباطات بعد از چند ماه سکوت در ارتباط با اختلافات بین دولت و شرکت مخابرات ایران این بار حاضر به پاسخگویی هر چند گذرا و کوتاه به این موضوع شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص برنامه این وزارتخانه برای همکاری و تعامل با شرکت مخابرات ایران عنوان کرد: در تمامی برخوردهایی که با مخابرات و شرکت‌های دیگر داریم هدفمان این است که آنها کارشان را به خوبی انجام دهند. زیرا معتقدیم مجموعه آنها که بخش ای سی تی کشور را شکل می‌دهد و از این حیث هر کدام در فعالیتشان خللی وارد شود کشور در این حوزه عقب خواهد افتاد.

واعظی در پاسخ به این سوال که تعرفه‌های تلفن ثابت بالاخره گران می‌شود یا خیر، گفت: تا قبل از هم‌کدسازی تلفن ثابت آبونمانی که از مشترکان دریافت می‌شد ۳۲ تومان بود که با اجرای این طرح به ۹۰۰ تومان رسید و این یعنی گرانی. البته باید این را هم در نظر داشت که تعرفه‌های بین شهری کمی پیش از اجرای این طرح کمی کمک حال مخابرات بود اما با اجرای هم‌کدسازی برای تمامی استان‌ها ثابت شد.

وی افزود: در مراحل اجرای این طرح برآورد کردیم بین ۲۲ تا ۲۵ درصد به درآمدهای مخابرات افزوده شود و این اعداد را سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حساب و کتاب کرده بود اما اینکه الان مخابرات می‌گوید مشکل مالی دارد و باید تعرفه‌هایش را افزایش دهد پیشنهاد می‌کنیم اولا سیستم‌های مخابراتی را بروزرسانی کنند و بعد در قالب بسته‌ای توسعه‌ای درصدد افزایش تعرفه‌ها باشند.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: برای توسعه نمی‌شود که همیشه تمامی سود شرکت را بین سهامداران تقسیم کنیم و این روال در تمام دنیا عرف است و مدتی سود نمی‌دهند و به جای آن عملیات توسعه را پیگیری می‌کنند. زیرا سود چنین کاری اول از هر چیز به خود اپراتور بر می‌گردد و در نهایت سود آتی آن چند برابر می‌شود.

واعظی همچنین گفت: مردم باید پولی را که می‌پردازند تبدیل به خدمات شود و با وجود اینکه بخشنامه‌ای توسط هیئت دولت مبنی بر عدم افزایش تعرفه‌ها به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ شده اما برای افزایش تعرفه‌ها بدون اجازه دولت و استدلال قوی تعرفه‌ای برای آن نمی‌توانیم افزایشی داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: این موضوع را به شرط داشتن بسته توسعه مخابرات در کمیته مربوط به بررسی تعرفه رگولاتوری پیگیری می‌کنیم.

وزیر ارتباطات افزود: ولی اینکه بخواهیم بر اساس صحبت مسئولی که بدون عدد و رقم می‌گوید ضرر کرده‌ایم افزایش تعرفه داشته باشیم، اینگونه نیست زیرا شرکت‌های متعددی ضرر می‌دهند اما با اصلاح مدیریت خود باید درصدد جلوگیری از این ضرردهی برآیند.

واعظی با بیان اینکه قرار بود با واگذاری مخابرات انحصار دولتی آن شکسته شود در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه مسئولان مخابرات معتقدند که اگر تعرفه‌های تلفن ثابت را به پیش از اجرای طرح هم‌کدسازی برگردانند این شرکت از ضرردهی خارج می‌شود، آیا وزارت ارتباطات تصمیمی در این زمینه دارد، گفت: حاضریم این موضوع را حتی همین موضوع تصویب کنیم و تعرفه‌ها به حالت قبل از هم‌کدسازی بازگردد اما روالش این است که یک نامه مکتوبی بنویسند و درخواستشان را ارائه دهند.

وی در ادامه گفت: مگر نمی‌خواستند مخابرات را بفروشند؟! اما دیدیم که بعدا برای مخابرات مشتری پیدا شد گفتند که منظور ما فروش توسعه اعتماد مبین (مالک مخابرات) بوده است. در صورتی که همین الان هم بخواهند مخابرات را بفروشند برای آن مشتری وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم به هیچ عنوان زیر بار افزایش قیمت خدمات ارائه شده به مردم بدون استدلال و دلایل منطقی نخواهد رفت، به ادعای شرکت مخابرات مبنی بر زیان ده بودن این شرکت اشاره کرد و گفت: تنها صرف ادعای برخی افراد نمی توان این مساله را پذیرفت و مردم بایستی در حد خدمات دریافتی پول بپردازند.
وی گفت: شرکت مخابرات ایران مانند بسیاری از شرکت های دیگر مقداری از سودهای بدست آمده را بایستی صرف توسعه زیرساخت های مخابراتی به منظور ارائه خدمات کم هزینه تر به مردم کند که به طور حتم پس از گذشت زمان کوتاهی این اقدام برای شرکت مخابرات نیز سودآور خواهد بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: شرکت مخابرات ایران نباید متوقع باشد که هزینه سوءمدیریت و مخارج اضافی این شرکت را مردم متقبل شوند.
وی با اشاره به تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تعامل هرچه بیشتر با شرکت مخابرات، تصریح کرد: وزارت ارتباطات در هفته دولت برای تعدادی از شرکت هایی که در حوزه تلفن ثابت فعالیت می کنند، پروانه کار صادر خواهد کرد.

اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا